16 / 06 / 22

Na ślubnym kobiercu

na zdjęciu para młoda w kościele, w tle goście

28 maja 2022 roku na ślubnym kobiercu stanęli Karina Gąsiorowska i Paweł Zawadzki – kierownik organizacyjny ZF „„Wielkopolanie””. Narzeczeni przysięgę małżeńską złożyli przed ołtarzem kościoła pw. Św. Floriana w Żninie. W ceremonii ślubnej towarzyszyli im przyjaciele i tancerze z ZF „Wielkopolanie”, którzy uświetnili uroczystość zakładając stroje z różnych regionów Wielkopolski, a także stroje lachowskie – nawiązujące do korzeni rodzinnych Panny Młodej. Ceremonia ślubu poprzedzona została uroczystym błogosławieństwem w domu rodzinnym Kariny, podczas którego dwie panny (tancerki ZF „Wielkopolanie”) wprowadzały narzeczonego w progi domu, przy akompaniamencie przyśpiewek wykonywanych przez tradycyjną kapelę lachowską ze Starego Sącza. Panna Młoda zaś została wyprowadzona z domu przez dwóch kawalerów, a następnie zgodnie z zapowiedziami drużby narzeczeni przywitali się i wkroczyli do domu, gdzie zostali pobłogosławieni przez rodziców. Radosny orszak weselny wyruszył do kościoła, gdzie tancerze ZF „Wielkopolanie” wprowadzili narzeczony przed ołtarz. W trakcie ceremonii zabrzmiał m.in. kozioł weselny, na którym radosnego „Marsza przyjacielskiego” zagrał Jakub Sławiński wyprowadzając nowożeńców przed drzwi świątyni. Tam zaś, wybrzmiewały melodie i przyśpiewki wielkopolskie, grane i śpiewane przez Kapele Dudziarskie ze Stęszewa, Połajewa i Jarocina, a także tancerzy naszego zespołu.

Kolejnym wspaniałym wydarzeniem odbywającym się podczas zabawy weselnej były oczepiny przygotowane przez kierownika ZF „Wielkopolanie” Piotra Kulkę. Stanowiły one adaptację historycznych oczepin, wspaniale wplecioną w aktualną tradycję. Para Młoda wraz z tancerzami w strojach Wielkopolskich, zaprezentowała kilka tańców regionalnych oraz liczne przyśpiewki. W trakcie zabawy oczepinowej, odbył się tradycyjny rzut welonem, a także muchą, poprzedzone tańcami Panny Młodej z mężatkami oraz Pana Młodego z mężczyznami żonatymi. Zabawom towarzyszyły dudy wielkopolskie oraz kozioł weselny. Wydarzenie to ukazało piękno i swobodę folkloru, a także możliwość powrotu historycznych tradycji.

Państwo Młodzi to aktywni działacze na rzecz folkloru. Biorą udział w projektach budowy instrumentów ludowych, warsztatach tanecznych i festiwalach muzycznych. Karina Gąsiorowska od kilku lat ćwiczy grę na skrzypcach w kapeli koźlarskiej działającej przy Kuźni Tradycji. Jej nauczycielem jest… Paweł Zawadzki.

I to właśnie muzyka ludowa połączyła młodych małżonków. 

                                                                                                                              PZ

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: