01 / 03 / 19

KUŹNIA TRADYCJI

Kuźnia Tradycji to inicjatywa stworzona z zamiłowania do kultury ludowej Wielkopolski, zarówno w muzyce, tańcu i śpiewie. Powstała w styczniu 2019 roku z inicjatywy Piotra Kulki Kierownika Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” oraz Pawła Zawadzkiego – muzyka, tradycjonalisty.

Jej głównym celem jest odkrywanie i rozwijanie talentu młodych wykonawców oraz umożliwienie dotarcia z muzyką ludową do szerokiego grona odbiorców. Twórcy i nauczyciele pragną zadbać o tradycje swojego regionu, szczególnie muzyczne, poprzez ich kultywowanie i upowszechnienie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Wszyscy zainteresowani mogą podjąć naukę gry na tradycyjnych wielkopolskich instrumentach ludowych, spróbować swoich sił w śpiewie, a także poszerzyć wiedzę na temat kultury ludowej.

Nauczyciele, Kuźni Tradycji, przekazują wartości otrzymane od prawdziwych mistrzów muzyki ludowej. Pragną dzielić się nimi dalej poprzez tradycyjną metodę nauki: mistrz-uczeń, bez znajomości zapisu nutowego, zachowując dzięki temu autentyczność folkloru oraz możliwość wyrażenia siebie poprzez muzykę.

Wykładowcami zajęć są:

Romuald Jędraszak – muzyk i nauczyciel gry na dudach wielkopolskich, sierszeńkach, skrzypcach przewiązanych oraz mazankach. Popularyzator muzyki tradycyjnej, współorganizator licznych warsztatów gry na instrumentach ludowych oraz audycji muzycznych. Laureat nagrody im. Oskara Kolberga przyznawanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności i wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Zdobywca wielu prestiżowych nagród na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. I miejsca w kategorii solistów instrumentalistów na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2016 roku.

Piotr Górecki – muzyk, tancerz i nauczyciel gry na sierszeńkach oraz dudach. W 2002 roku rozpoczął naukę gry na dudach wielkopolskich pod okiem mistrza Romualda Jędraszaka. Tradycje dudziarskie Wielkopolski prezentował na licznych scenach w kraju i za granicą.  Laureat wielu prestiżowych nagród (wraz z Pawłem Zawadzkim), m.in.: II miejsca w kategorii Kapel ludowych podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2016 roku czy I miejsca w kategorii kapel podczas Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie w 2017 roku.

Paweł Zawadzki – muzyk, tancerz i nauczyciel gry na mazankach i skrzypcach przewiązanych. Naukę gry na nich rozpoczął w 2005 roku pod okiem mistrza Romualda Jędraszaka. Uczestnik wielu szkoleń i warsztatów poruszających zagadnienia związane z tańcem i muzyką ludową. Aktywnie działa na rzecz folkloru Wielkopolski wspierając takie wydarzenia jak Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru KIDS FUN FOLK czy tworzone publikacje książkowe, m.in.: „Wybrane tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego”. Tradycje i zwyczaje wielkopolskiej kultury prezentował na licznych scenach w kraju i za granicą. Laureat wielu prestiżowych nagród (wraz z Piotrem Góreckim), m.in.: II miejsca w kategorii Kapel ludowych podczas 50 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2016 roku oraz I miejsca w kategorii kapel podczas Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie w 2017 roku.

Mikołaj Taberski – muzyk i nauczyciel gry na koźle weselnym i ślubnym. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zbąszyniu w klasie klarnetu. Naukę gry na koźle weselnym rozpoczął w 2007 roku jako uczeń mistrzów Leonarda Śliwy oraz Henryka Skotarczyka. Brał udział w wielu festiwalach organizowanych na terenie Polski i poza jej granicami. Ukończył warsztaty budowy kozła białego u mistrza Grzegorza Wittke organizowane przez Instytut Muzyki i Tańca pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat takich prestiżowych nagród jak III miejsce w kategorii solistów podczas 48 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych  w Kazimierzu Dolnym w 2014 roku oraz III miejsce podczas 47 Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej w 2013 roku.

Zajęcia nauki w  Kuźni Tradycji odbywają się w siedzibie Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, na ul. Drzymały 26, a prowadzone są w różnych klasach instrumentów i dostosowane do poziomu uczniów.

Kuźnia Tradycji to:

  • nauka gry na tradycyjnych instrumentach ludowych z regionu Wielkopolski takich jak: dudy wielkopolskie, kozioł czarny i biały, sierszenki, skrzypce przewiązane oraz mazanki,
  • rozwijanie pasji dzieci i młodzieży związanych z muzyką ludową,
  • popularyzacja rodzimej kultury Wielkopolski, ratując od zapomnienia niezwykle bogaty świat tradycji,
  • dbałość o to by nauka była zabawą z muzyką, by budziła pozytywne emocje oraz radość,

                                                                                                                                            P.Z.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: