Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Konkurs Wokalny

Na zdjęciu kobieta gra na fortepianie.

12 października, w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej, Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zorganizował eliminacje wojewódzkie do I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka.

Współpraca pomiędzy Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze, a Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury rozpoczęła się w miesiącu kwietniu, kiedy to obydwie instytucje podpisały porozumienie o współpracy. Biblioteka została regionalnym przedstawicielem na całą Wielkopolskę, a działania organizacyjne powierzyła Zespołowi Folklorystycznemu „Wielkopolanie” działającemu w jej strukturach.  

Patronem zmagań konkursowych jest legendarny solista Zespołu „Mazowsze"  Stanisław Jopek, a w programie Konkursu znajdują się utwory z repertuaru tego zespołu. Konkurs jest przeznaczony dla solistów. Każdy z pretendentów do zwycięstwa może przyjechać na przesłuchania z akompaniatorem lub zespołem; może także zaprezentować swoje umiejętności wokalne z akompaniamentem odtwarzanym z nośnika dźwięku lub zaśpiewać a’capella. Regulamin konkursu przewiduje cztery kategorie wiekowe: 9-14 lat, 15-19 lat, 20-25 lat oraz 26+.

I Etap przesłuchań odbywał się w 16 lokalnych instytucjach partnerskich w całej Polsce. W poznańskim konkursie, podczas eliminacji wojewódzkich, uczestniczyło 55 solistów z całej Wielkopolski. Jak podali Organizatorzy, była to największa ilość uczestników spośród wszystkich regionów. 

5 osobowe Jury  podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród:

I kategoria wiekowych 9-14 lat

miejsce I: Kulka Maria

miejsce II: Hryciuk Michał Borys

miejsce III: Wawrzynek Tymon

wyróżnienie: Bryś Nadia oraz Kaminiarczyk Agata

II kategoria wiekowa 15-19 lat

miejsce I: Murmiłło Maja

miejsce II: Mata Marta

miejsce III: Nowacka Julia

wyróżnienie: Matuszak Nadia oraz Kownacka Dominika

III kategoria wiekowa 20-25 lat

miejsce I: Obrycka Zofia

miejsce II: Dolata Anna

miejsce III: Cieślak Marianna oraz Dzięba Renata

wyróżnienie: Gałęcka Julia oraz Manowska Michalina

IV kategoria wielkowa 26 +

miejsce I: Salach Kamila

miejsce II: nie przyznano

miejsce III: nie przyznano

wyróżnienie: Ratajski Sławomir

Tancerki Zespołu „Wielkopolanie” zdobyły I miejsca w kategorii wiekowej II i III.

Wszystkim uczestnikom Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury serdecznie dziękuje za uczestnictwo i gratuluje zwycięzcom. To właśnie oni w poszczególnych kategoriach wiekowych zostaną zaproszeni do udziału w II Etapie, który odbędzie się w siedzibie Zespołu „Mazowsze” w Otrębusach. Laureaci Konkursu wystąpią podczas Koncertu Galowego wraz z chórem, orkiestrą i baletem "Mazowsza".

                                                                                                                                   PK