Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

STANISŁAW HORBIK

Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna.

Kierownik Muzyczny Zespołu Folklorystycznego "Wielkopolanie", muzyk, wybitny znawca folkloru muzycznego Wielkopolski

Mając dziesięć lat rozpoczął naukę gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej w Gnieźnie. Następnie uczęszczał do Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu w klasie trąbki. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Wychowania Muzycznego. W 1979 roku został kierownikiem muzycznym Zespołu Pieśni i Tańca „Cepelia-Poznań” obecnie „Wielkopolanie”. Prowadzi zajęcia wokalne, kapele zespołu, a także opracowuje pieśni i utwory dla kapeli. Równocześnie w 1979 roku podjął pracę w Szkole Podstawowej w Łubowie jako nauczyciel muzyki, a od roku 2002 w Gimnazjum jako nauczyciel sztuki. Występował z zespołem wokalnym i chórem szkolnym na wielu konkursach i przeglądach wojewódzkich osiągając znaczące sukcesy. Brał udział w akademiach gminnych z okazji uroczystości patriotycznych i okolicznościowych. W 2011 roku uczniowie Gimnazjum w Łubowie zajęli I miejsce w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Chopinie, a w 2012 roku w Powiatowym Przeglądzie Piosenki „ Kłecko 2012” solistki zajęły II, III, IV miejsce.

Od roku 1981 do 1996 prowadził zajęcia muzyczne w Schronisku dla Nieletnich w Pobiedziskach. Poprzez muzykę wpływał na resocjalizację młodzieży z trudnościami wychowawczymi.  Swoimi występami uświetnia wszelkie uroczystości ogólnopolskie, wojewódzkie, gminne, przyczyniając się do poprawy wizerunku regionu i kraju. Jego postawa wpływa na kształtowanie pozytywnych cech u młodego pokolenia.

 Od 1 września 1979 roku Kierownik muzyczny Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. Jest wybitnym twórcą opracowań muzycznych tego zespołu nagradzanych wielokrotnie na przeglądach ogólnopolskich i międzynarodowych. Brał udział w wielu Ogólnopolskich i Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Folklorystycznych i Kapel Ludowych Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Krakowie i Warszawie, a także Finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,

Stworzył opracowania muzyczne współpracując z wybitnymi ekspertami do kasety video z folklorem Wielkopolski pt.,, Wiwatem po Wielkopolsce” i płyt CD z pastorałkami bożonarodzeniowymi i tańcami wielkopolskimi „Wybrane tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego”.