Stanisław Horbik

Kierownik Muzyczny

STANISŁAW HORBIKKierownik Muzyczny Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie”, muzyk, wybitny znawca folkloru muzycznego Wielkopolski

Mając dziesięć lat rozpoczął naukę gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej w Gnieźnie. Następnie uczęszczał do Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu w klasie trąbki. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Wychowania Muzycznego. W 1979 roku został kierownikiem muzycznym Zespołu Pieśni i Tańca „Cepelia-Poznań” obecnie „Wielkopolanie”. Prowadzi zajęcia wokalne, kapele zespołu, a także opracowuje pieśni i utwory dla kapeli. Równocześnie w 1979 roku podjął pracę w Szkole Podstawowej w Łubowie jako nauczyciel muzyki, a od roku 2002 w Gimnazjum jako nauczyciel sztuki. Występował z zespołem wokalnym i chórem szkolnym na wielu konkursach i przeglądach wojewódzkich osiągając znaczące sukcesy. Brał udział w akademiach gminnych z okazji uroczystości patriotycznych i okolicznościowych. W 2011 roku uczniowie Gimnazjum w Łubowie zajęli I miejsce w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Chopinie, a w 2012 roku w Powiatowym Przeglądzie Piosenki „ Kłecko 2012” solistki zajęły II, III, IV miejsce.

Od roku 1981 do 1996 prowadził zajęcia muzyczne w Schronisku dla Nieletnich w Pobiedziskach. Poprzez muzykę wpływał na resocjalizację młodzieży z trudnościami wychowawczymi. Swoimi występami uświetnia wszelkie uroczystości ogólnopolskie, wojewódzkie, gminne, przyczyniając się do poprawy wizerunku regionu i kraju. Jego postawa wpływa na kształtowanie pozytywnych cech u młodego pokolenia.

Od 1 września 1979 roku Kierownik muzyczny Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. Jest wybitnym twórcą opracowań muzycznych tego zespołu nagradzanych wielokrotnie na przeglądach ogólnopolskich i międzynarodowych. Brał udział w wielu Ogólnopolskich i Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Folklorystycznych i Kapel Ludowych Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Krakowie i Warszawie, a także Finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,

Stworzył opracowania muzyczne współpracując z wybitnymi ekspertami do kasety video z folklorem Wielkopolski pt.,, Wiwatem po Wielkopolsce” i płyt CD z pastorałkami bożonarodzeniowymi i tańcami wielkopolskimi „Wybrane tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego”.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: