Paweł Zawadzki

Kierownik organizacyjny, instruktor

Muzyk, tancerz i nauczyciel gry na wielkopolskich instrumentach muzycznych. Ukończył podyplomowe studia w zakresie etnologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu broniąc pracę dyplomową pod tytułem: Dudy wielkopolskie – współczesna konstrukcja oraz metody wytwarzania. Pasjonat muzyki wielkopolskiej, działający w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, jako kierownik Kuźni Tradycji – szkoły nauki gry na instrumentach ludowych, gdzie naucza gry na skrzypcach i mazankach. Jest też kierownikiem Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie.

Uczestnik wielu szkoleń i warsztatów poruszających zagadnienia związane z tańcem i muzyką ludową. Aktywnie działa na rzecz folkloru Wielkopolskich wspierając takie wydarzenia jak Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru KIDS FUN FOLK czy tworzone publikacje książkowe, m.in.: „Wybrane tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego”. Tradycje i zwyczaje wielkopolskiej kultury prezentował na licznych scenach w kraju, m.in.: Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie oraz po za jego granicami, m.in.: w Rosji, Szkocji, Chorwacji, na Węgrzech czy w Korei Południowej. Wielokrotny uczestnikach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, konkursu Stara Tradycja (już jako mistrz) oraz okazjonalnych imprez związanych z działaniami Domów Tańca.

Laureat wielu prestiżowych nagród m.in.: I miejsca w kategorii Kapel ludowych podczas 57 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2023 roku.

Nauka budowy instrumentów

W tym miejscu należy zaznaczyć udział jako koordynatora w realizacji projektu „Mistrz Tradycji – Nowa nadzieja”, przeprowadzonego w ramach programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Kultura ludowa i tradycyjna w 2021. Mistrzem przekazującym wiedzę budowniczego był Pan Andrzej Mendlewski. Jako koordynator odpowiedzialny był za przygotowanie wniosku o dofinansowanie projektu, a także kontrolę realizacji przedsięwzięcia poprzez udział w 140 godzinach zajęć warsztatowych (w okresie kwiecień – październik), przygotowane dokumentacji fotograficznej i filmowej, wsparcie techniczne uczestników oraz przygotowanie wystąpienia podsumowującego projekt. Dzięki realizacji projektu Mistrz Tradycji – Nowa nadzieja”, zbudowane zostały 4 unikatowe instrumenty z regionu centralnej Wielkopolski (dudy bukowsko-kościańskie oraz sierszeńki).

  • W październiku 2021 roku wraz z mistrzem Andrzejem Mendlewski rozpoczął realizację kolejnego projektu budowy instrumentów tradycyjnych – mazanek wielkopolskich. Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych edycja 2021, mistrz Andrzej Mendlewski przekazuje wiedzę na temat budowy i konstrukcji instrumentu.
  • Jako koordynator realizował także projekt „ Mistrz tradycji – Kaliskie brzmienia bębnów i basów” przeprowadzony w ramach programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Kultura ludowa i tradycyjna w 2022. Mistrzem budowniczym był Krzysztof Rospondek. Projekt realizowany był na przestrzeni kwiecień-listopad, przy udziale 4 uczniów.
  • To także stypendysta w ramach projektu Mistrz-Uczeń zorganizowanym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w 2022 roku. W ramach 6 miesięcznego projektu Mistrz Andrzej Mendlewski przekazał mu umiejętności wytwarzania dud wielkopolskich.

Dwukrotny stypendysta Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego:

  • w 2020 roku, otrzymał dofinansowanie, w ramach którego zrealizował podyplomowe studia w zakresie etnologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu broniąc pracę dyplomową pod tytułem: Dudy wielkopolskie – współczesna konstrukcja oraz metody wytwarzania,
  • w 2022 roku, otrzymał dofinansowanie na zakup narzędzi niezbędnych w warsztacie budowniczego instrumentów ludowych oraz na zakup materiałów i wytworzenie dwóch archaicznych typów mazanek wielkopolskich,

Jest także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymując Stypendium na realizację projektu: „Serby” w 2023 roku,

Koordynuje również projekt ministerialny: Haft wielkopolski – bogactwo i różnorodność, przeprowadzony w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego– Kultura ludowa i tradycyjna w 2023 roku.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: