Maciej Sierpiński

Instruktor Tancerzy Dojrzałych

MACIEJ SIERPIŃSKIUrodził się 8 października 1970 roku w Poznaniu, mecenas polskiej kultury ludowej, pedagog, folklorysta i miłośnik folkoru. Twórca firmy poligraficznej klasyfikowanej przez najpoważniejsze periodyki ekonomiczne jako lider branży. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się kultywowaniem polskiej tradycji ludowej. Swoją karierę artystyczną rozpoczynał w zespole szkolnym przy Technikum Poligraficznym w Poznaniu, od 1986 roku umiejętności taneczne rozwijał w poznańskim zespole folklorystycznem ,,Cepelia − Poznań” (obecnie nosi on nazwę „Wielkopolanie”), w którym obecnie prowadzi grupę tancerzy dojrzałych, której był współzałożycielem.

W roku 1992 był reprezentantem Polski na I olimpiadzie Sportów Dziwnych w Bonn

W latach 2007-2009 pracował jako instruktor z wronieckim Zespołem Folklorystycznym “Marynia”. Ukończył kurs instruktorski ze specjalizacją taniec ludowy.

Od roku 2011 kierownik, instruktor i choreograf Zespołu Folklorystycznego “Szamotuły”.

W roku 2012 w trakcie Poznańskich Targów Tańców Tradycyjnych ,,Przytupy“ współprowadził warsztaty z tańców Wielkopolskich

W roku 2014 wraz z Zespołem zdobył Grand Prix na X Festiwalu ,,Polonez 2014“ w Słominiu na Białorusi.

Reżyser i choreograf ostatniej wersji Wesela szamotulskiego, prezentowanego na jubileuszu 70-lecia zespołu w Baborówku.

Wesele Szamotulskie w jego choreografii zaprezentowane przez ZF Szamotuły zdobyło Grand Prix na XXXI Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie 2015, oraz nagrodę “Za Wierną prezentację fragmentu obrzędu weselnego swojego regionu” w jednym z największych festiwali folkloru w Europie – 54 Tygodniu Kultury Beskidzkiej w ramach Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w 2017 roku.

Jako uwieńczenie pracy nad Weselem wydał Album o nazwie “Wesele Szamotulskie”, a chwilę potem jako przedstawiciel depozytariuszy wpisał Obrzędy weselne z Szamotuł i okolic na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: