19 / 06 / 19

Kids Fun Folk 2019

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru Kids Fun Folk jest imprezą organizowaną od roku 2010. Festiwal ten to święto muzyki, tańca i śpiewu, kultywujące i upowszechniające dorobek niematerialnego dziedzictwa kulturowego wielu narodowości. Odbywa się na teranie Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego i Województwa Wielkopolskiego. Festiwal adresowany jest do dzieci i młodzieży, jak również do mieszkańców i turystów regionu.Udział w tegorocznej X edycji Kids Fun Folku, trwającej od  12 do 16 czerwca, wzięło ponad dwustu młodych artystów z sześciu krajów: Polski, Tajlandii, Rumunii, Łotwy, Słowacji i Ukrainy, a honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, wzorem lat ubiegłych, aktywnie włączyli się w organizację festiwalu. Część z nich była pilotami i tłumaczami zagranicznych grup, inni przez cały tydzień tworzyli ekipę techniczną, pozostali, jako wolontariusze, pomagali w obsłudze wszystkich wydarzeń festiwalowych. Tancerze nie tylko w znacznym stopniu przyłożyli się do organizacji tego wydarzenia, ale również zawiązali wiele cennych przyjaźni z gośćmi z zagranicy.

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru Kids Fun Folk to tydzień niezapomnianych artystycznych wrażeń i emocji. W ramach festiwalu odbywały się parady ulicami miast, koncerty otwarte oraz koncerty edukacyjne i warsztaty taneczne w szkołach. Tancerze i muzycy zaprezentowali się w Poznaniu, Kleszczewie oraz w Kostrzynie. Festiwalowi  towarzyszyły niezwykłe wydarzenia takie, jak „Tramwajada”, której celem było zaprezentowanie naszego miasta zagranicznym gościom oraz zaproszenie mieszkańców na otwarte koncerty. Organizatorzy przygotowali także „Wieczór zabaw ludowych”, „Ludowa gra miejska”,  Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Dziecko w folklorze świata”, które to wydarzenia nadają festiwalowi niepowtarzalny charakter. Bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Poznania, jak i całego województwa cieszyło się miasteczko festiwalowe ulokowane w parku w Starym Korycie Warty. To tu można było podziwiać występy zespołów, uczestniczyć w warsztatach rękodzieła ludowego, zakupić ręcznie robione przedmioty, poznać zabawy i tańce z różnych stron świata nie tylko obserwując ale także aktywnie w nich uczestnicząc.

Organizatorzy festiwalu, Stowarzyszenie „Otwórz się na folklor” wzorem lat ubiegłych wyrażają wielką wdzięczność za wszelką pomoc i mają nadzieję na przyszłą współpracę. Poznańscy artyści „Wielkopolan” zawsze z wielkim zapałem i radością woluntarnie wspierają inicjatywy mające na celu szerzenie piękna folkloru.

                                                                                                                       PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: