18 / 03 / 20

Kaziuk 2020

na zdjęciu tańczący tancerze w strojach spiskich, z tyłu widoczna publiczność na Starym Rynku w Poznaniu

8 marca na Starym Rynku w Poznaniu odbył się 27 Kaziuk Wileński, jarmark odpustowy, który od czterystu lat odbywa się w Wilnie. Obchody ku czci św. Kazimierza Królewicza zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu, jest imprezą doskonale znaną poznaniakom, choć to typowo litewskie święto. Bo to właśnie na Litwie imieniny św. Kazimierza, królewicza z dynastii Jagiellonów są fetowane wystawnym jarmarkiem, odkąd papież Klemens VII ogłosił go świętym, czyli od ponad 400 lat temu. Początek samego jarmarku wiąże się jednak z uroczystym przeniesieniem relikwii świętego do katedry wileńskiej w 1636. Od tego czasu co roku hucznie obchodzi się rocznice przeniesienia relikwii.

Współcześnie święto to trzydniowy kiermasz, który odbywa się w różnych miejscach miasta z występami artystycznymi. Kaziuki obchodzi się już nie tylko w Wilnie, ale również w innych miastach na Litwie, a także np. w Grodnie na Białorusi. Obecnie kiermasze organizowane są także w wielu polskich miastach np. w Poznaniu, Wrześni, Szczecinie czy Białymstoku.

W Poznaniu obchody Kaziuka Wileńskiego rozpoczęła msza św. w kościele farnym. Po hejnale wileńskim i poznańskim oraz koziołkach nastąpił przemarsz Orszaku Jagiellonów i licznie zgromadzonych zespołów na scenę. Wśród artystów, licznie zgromadzona publiczność na płycie Starego Rynku, obejrzeć mogła Swarzędzką Orkiestrę Flażoletową, Zespół Pieśni i Tańca z Litwy „Zgoda”, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań”, a także Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”. Tancerze i muzycy „Wielkopolan” działających w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zaprezentowali nie tylko folklor swego regionu ale także tańce z przyśpiewki z okolic Spisza, Ziem Krakowiaków Wschodnich, Rzeszowa oraz ziemi łowickiej.

W trakcie swych prezentacji z rąk Prezesa Towarzystwa Wilna i Ziemi Wileńskiej Ryszarda Liminowicza, który podkreślił wieloletnią współpracę z „Wielkopolanami”, poznańscy artyści  otrzymali ogromny bochen litewskiego chleba. Jak co roku Towarzystwo wręczyło także swoją nagrodę “Żurawinę 2020”, którą w tym roku uhonorowali Edytę Maksymowicz, dziennikarkę TVP Wilno i portalu wilnoteka.lt.

Jarmark na stałe wpisał się w krajobraz miasta Poznania i każdego roku przyciąga tłumy mieszkańców i gości. Na Kaziukowym kiermaszu można kupić wileńskie specjały jak np. cepeliny czy chleby wileńskie, ponadto piękne palmy, serduszka kaziukowe, wyroby rękodzielnicze i wiele innych.

                                                                                                                                               PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: