08 / 03 / 18

KAZIUK 2018

                Już od wielu lat Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” współpracuje z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddziałem w Poznaniu uczestnicząc w wielu organizowanych przez nich imprezach. W tym roku 4 marca brali udział w Kaziuku  Wileńskim odbywającym się na Starym Rynku w Poznaniu. Święto ku czci patrona Polski i Litwy, Kazimierza Królewicza z rodu Jagiellonów, obchodziło swój jubileusz – zorganizowane zostało w Poznaniu już po raz 25. 

               Początki Kaziuka, a więc jarmarku odpustowego w Wilnie, sięgają XVII wieku.  Najhuczniej obchodzono je zawsze w Wilnie: w tamtejszej katedrze odprawiano uroczyste nabożeństwa, w których licznie uczestniczyli wilnianie, do miasta na tę uroczystość przybywali pielgrzymi z całej Litwy. W 1994 roku członkowie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej wpadli na pomysł, by kaziukowy jarmark zorganizować w Poznaniu  i od tego czasu Kaziuki odbywają się co roku także w stolicy Wielkopolski i cieszą się ogromną popularnością.
            Kaziuk Wileński co roku przyciąga tłumy poznaniaków na Stary Rynek, nie tylko tych, będących miłośnikami kultury kresowej. Na jarmarku, znaleźć można było m.in. regionalne specjały w tym np. pieczywo i wędliny, a także produkty wielkanocne – zarówno spożywcze, jak i ozdoby. Nie zabrakło blinów, kindziuków, obwarzanek, cepelinów, czarnego chleba, wyrobów rękodzieła, palm wielkanocnych czy koszyków.

            Tegoroczne wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem litewskiego biskupa Jonasa Ivanauskasa. Poznański Ratusz na tę okazję został uroczyście przystrojony, a na loggiach zasiedli król Kazimierz i jego dworzanie. Odsłuchano hejnałów wileńskiego i poznańskiego, a także licznie zgromadzeni obejrzeli występy zespołów z Litwy i Polski w tym: Solczan z Solecznik, Kapeli Wieleńskiej, Swarzędzkiej Kapeli Flażoletowej oraz Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”.

            W tegorocznym programie zespołu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu znalazły się tańce i przyśpiewki z okolic Łowicza, Przeworska, Rzeszowa, Krakowiaków Wschodnich oraz krakowiak narodowy. Licznie zgromadzeni widzowie mieli także możliwość zatańczenia z poznańskimi artystami. Piotr Kulka, kierownik zespołu, uczył zgromadzonych wielkopolskich zabaw tanecznych w tym: „Szewca”, „Brzuchatego”, „Chusteczkowego” i innych.

             Podczas tegorocznego jarmarku jak co roku Organizatorzy przyznali nagrodę “Żurawina”, przyznawaną ludziom, którzy szczególnie zasłużyli się dla krzewienia kultury kresowej. W tym roku to znaczące wyróżnienie otrzymała siostra Michaela Rak, założycielka pierwszego hospicjum na Litwie.

                                           PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: