25 / 03 / 22

Kaliskie bębny i basy

na zdjęciu bęben osznurowany - instrument ludowy

Mistrz Tradycji – kaliskie brzmienie bębnów i basów to tytuł projektu Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury dofinansowanego w 2022 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu jest kultywowanie i popularyzacja zanikających tradycji wielkopolskich w zakresie budowy instrumentów regionalnych. Znane na terenie Wielkopolski od XVI wieku tradycje wytwarzania instrumentów oraz związanych z nimi materiałów weszły w fazę zaniku i w dniu dzisiejszym na ziemi kaliskiej pozostało tylko dwóch autentycznych twórców instrumentalistów zajmujących się tą dziedziną. Jednym z nich jest Krzysztof Rospondek mistrz tradycji niniejszego projektu. Muzykant, skrzypek ludowy, harmonista, pieśniarz, budowniczy instrumentów, współtwórca i organizator działań promujących i integrujących kulturę tradycyjną Wielkopolski zwłaszcza ziemi kaliskiej.

Swoją unikatową wiedzę podczas projektu, który zakłada 140 godzin warsztatów, przekaże osobom zainteresowanym tą dziedziną twórczości ludowej podczas praktycznych warsztatów z zakresu pozyskiwania, przygotowania i obróbki surowców oraz skonstruowania następujących instrumentów: basy kaliskie wraz ze smyczkiem, bęben osznurowany dwumembranowy z pałkami, bębenek obręczowy z brzękadełkami, trójkąt tzw. stalkę. Dodatkowym rezultatem zajęć będzie pozyskanie wiedzy i umiejętności budowania instrumentów, historii i tradycji wielkopolskich oraz poczucia odpowiedzialności za przyjętą wiedzę. Uczestnicy warsztatów będący jednocześnie muzykami ludowymi, zaangażowanymi w kontynuowanie tradycji muzycznych wielkopolski, pragną zgłębić swoją wiedzę z zakresu budowy tych unikatowych instrumentów.

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Krzysztofa Rospondka w miejscowości Kocina, w której mistrz posiada zaplecze warsztatowe ukształtowane na przestrzeni wieloletniej tradycji wytwarzania instrumentów ludowych. Efektem końcowym projektu będzie pozyskana przez uczestników wiedza mistrza z zakresu dziedzictwa muzycznego regionu, dzięki której podtrzymana zostanie tradycja przodków, a uczniowie staną się spadkobiercami wielkopolskich tradycji budowy instrumentów. Przekazana wiedza i umiejętności Mistrza staną się podwaliną do kultywowania ginącego zawodu, tak ściśle związanego z wielkopolską muzyką, tańcem i śpiewem.

                      PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: