Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

JARMARK WIELKANOCNY

Wraz z nadejściem wiosny, jak co roku, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego zaprosiło do odwiedzenia Jarmarku Wielkanocnego w Szreniawie.

Impreza ma charakter handlowy i rekreacyjny. Na zwiedzających, jak co roku, czekało wiele atrakcji, które pozwoliły miło i efektywnie spędzić czas na terenie muzealnej placówki.

Jarmark nawiązywał do tradycji podobnych wydarzeń, które odbywały się dawniej przed ważnymi świętami dorocznymi. Oprócz oryginalnych zakupów licznie przybyli goście mogli uczestniczyć w warsztatach o tematyce wielkanocnej, poznać zwyczaje i obrzędy ludowe związane ze zbliżającymi się świętami oraz obejrzeć ciekawy program artystyczny.

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu od wielu lat uświetnia swymi koncertami wiosenne święta w Muzeum Rolnictwa. W tym roku poznańscy artyści przede wszystkim prezentowali zwyczaje z okresu Wielkanocy – chodzenie dziewcząt z gaikiem oraz kawalerów z kogutem z okolic Łowicza. Ponadto na scenie pojawiła się również prezentacja, znanego do dziś, zwyczaju śmingusa-dyngusa tj. polewania się wodą.  Piękne łowickie stroje, w połączeniu z tradycyjną muzyką, przyśpiewkami i łowickimi tańcami, sprawiła, że do Szreniawy zawitała wiosna. Ponadto Wielkopolanie zaprezentowali obszerny program artystyczny, przybliżając widowni folklor taneczny i muzyczny Rzeszowa i Przeworska, Beskidu Śląskiego, Lublina ,wschodnich Ziem Krakowa a także tańce narodowe: kujawiaka, oberka i krakowiaka.

„Wielkopolanie” nie zapomnieli również o najmłodszych. To dla nich przygotowali zabawy wielkopolskie, w które bawili się przy dźwiękach kapeli ludowej.  

Wiosna to również czas budzącej się do życia przyrody i ludowych tradycji rolniczych związanych z początkiem prac polowych. W związku z tym podczas jarmarku w Szreniawie nie zabrakło również pokazów wiosennych prac polowych. Dla zwiedzających przygotowano także warsztaty zdobienia mazurków, wyrobu palemek, zdobienia pisanek różnymi technikami, wyplatania koszyczków z wikliny i inne.

                                                                                                                                                    PK