Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

FESTYN ZIELONOŚWIĄTKOWY

04.06.2017 r. w Muzeum Rolnictwa i Przemysły Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbył się Festyn Zielonoświątkowy.

Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny i przywitaniem lata i towarzyszących temu obrzędów agrarnych. Było to święto rolników i pasterzy. W tradycji chrześcijańskiej święto, o którym mowa jest obchodzone 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu i określane jest jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego. 

Celem festynu organizowanego w Szreniawie jest utrwalenie tradycji Zielonych Świątek, dlatego też w trakcie festynu wystąpił Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” prezentujący folklor nie tylko własnego regionu. Dla licznie zgromadzonych gości „Wielkopolanie” zaprezentowali również tańce i przyśpiewki z okolic Lublina, Rzeszowa, Spisza, Ziem krakowskich, a także tańce narodowe w tym kujawiaka i oberka. Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych. Dla dzieci „Wielkopolanie” przygotowali zabawy wielkopolskie. Mogli oni bawić się wraz z artystami poznańskiego zespołu w „Szewca”, „Brzuchatego”, „Chusteczkę”, a także liczne zabawy sprawnościowe, m.in. w „Klaskanki”, „Linę” i wiele innych. Gry i zabawy prowadzone przez Kierownika zespołu Piotra Kulkę, przyciągnęły na scenę tłumy maluchów, dla wszystkich nich zespół przygotował liczne niespodzianki: kartki pocztowe, a także puzzle z wizerunkiem Tancerz „Wielkopolan”.

Na festynie można było również było również zobaczyć paradę umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych , pokaz strzyżenia owiec, podkuwania koni oraz pracy bartnika, kowala i kołodzieja.

Dla odwiedzających organizatorzy przygotowali również warsztaty garncarskie, wikliniarskie oraz florystyczne, a także pokaz gaszenia pożaru.

                                                                                                                                         PK