10 / 06 / 19

Festyn Zielonoświątkowy

Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny i przywitaniem lata oraz towarzyszących temu obrzędów agrarnych. Ludowe obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają swe źródła w obrzędowości przedchrześcijańskiej. To święto wiosny związane z siłą drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej płodności, przypuszczalnie  wywodzi się z wcześniejszego święta zwanego Stado (jego pozostałością jest ludowy odpust zielonoświątkowy), a obecnie jako święto kościelne nosi nazwę święta Zesłania Ducha Świętego. Wpisane jest w rytm życia przyrody, z oczekiwaniem nadejścia lata. Na początku związane z nimi były magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów wodnych, odpowiedzialnych wiosną za proces wegetacji.  Działania te miały zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami co  miało zapewnić urodzaj, a także ochronić przed urokami. Niektórzy wycinali młode brzózki i stawiali je w obejściu. W ludowej tradycji, choć już w sposób cząstkowy, zachowały się zwyczaje związane z kultem drzew i zielonych gałęzi (majenie domów i ogrodzeń). Bydło okadza się dymem ze spalonych święconych ziół, przystraja się je wieńcami i kwiatami, zasiane pola obchodzą procesje podczas których nosi się chorągwie i obrazy święte śpiewając przy tym pieśni nabożne.

09 czerwca swoim koncertem Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” uświetnił Festyn Zielonoświątkowy organizowany już od wielu lat przez Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Był to niecodzienny koncert albowiem wspólnie z zespołem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury zatańczyły dzieci oraz młodzież Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań”, która to stanowi „narybek” do „Wielkopolan”. Na scenie po raz pierwszy w historii zagrały dziewczynki pierwsze uczennice Kuźni Tradycji, która zainicjowała swoją działalność w Zespole „Wielkopolanie” w styczniu tego roku. Należy także dodać, że w Święcie Wiosny brali udział Tancerze Dojrzali – grupa starsza „Wielkopolan”. Cała grupa – rodzina „Wielkopolan” podczas dwugodzinnego koncertu zaprezentowała kulturę Wielkopolski, , tańce i przyśpiewki dziewięciu regionów Polski, tańce narodowe oraz zaprezentowała tradycyjne instrumenty ludowe: mazanki oraz kozła weselnego.

Dla tysięcy osób odwiedzających Muzeum Rolnictwa podczas sobotnio-niedzielnego święta organizatorzy przygotowali również paradę umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych, pokaz strzyżenia owiec, podkuwania koni oraz pracy bartnika, kowala i kołodzieja. Dzieci mogły interaktywnie brać udział podczas warsztatów garncarskich, wikliniarskich oraz florystycznych. Odbył się również pokaz gaszenia pożaru przez Ochotniczą Straż Pożarną.

                                                                                                                    PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: