13 / 11 / 18

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku , po 123 latach zaborów, niepodległości. Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”  pięcioma koncertami uczcił 100 rocznicę tego wydarzenia.

10 listopada uświetnił swoimi występami XIV Poznański Bal Niepodległościowy organizowany pod patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu profesora Andrzeja Lesickiego. Wśród przybyłych gości obecni byli rektorzy i profesorowie poznańskich wyższych uczelni, włodarze miasta, a także licznie przybyli mieszkańcy Poznania. W pięknej scenerii hallu Collegium Maius po powitaniu gości na scenie zagościli tancerze i muzycy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. W obrazku szlacheckim „Wezmę ja żupan” zaprezentowali zgromadzonym poloneza, krakowiaka i mazura, a następnie zatańczyli wspólnie z gośćmi, zgodnie z tradycją, poloneza, którego prowadził Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza prof. Andrzej Lesicki z małżonką, a następnie walca. „Wielkopolanie” przygotowali również dla wszystkich przybyłych wielkopolskiego wiwata. Po prezentacji scenicznej, zaprosili zgromadzonych gości i wspólnie, pod okiem wodzireja, zatańczyli ten charakterystyczny dla swojego regionu taniec. Dla uczestników balu organizatorzy przygotowali również gawędę „Wielkopolski kontynent” o Wielkopolsce sprzed 100 lat wygłoszona przez prof. Waldemara Łazugę z Wydziału Historycznego UAM, utwory Chopina i Paderewskiego grane na fortepianie przez Justynę Wróblewską z poznańskiej Akademii Muzycznej  i wiele innych atrakcji, które zachwycały licznie przybyłych uczestników balu.

11 listopada Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” uczestniczył w koncercie z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Łeknie. Uroczyste obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą upamiętniającą uczestników powstania wielkopolskiego: komendanta A. Czarneckiego oraz początkowo 20, a obecnie 22 innych powstańców. Następnie w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, po której „Wielkopolanie” tradycyjnym polonezem poprowadzili wszystkich uczestników do Hali Sportowej, na której to odbywały się główne uroczystości. Po oficjalnym powitaniu przez Wójta Gminy Wągrowiec Przemysława Majchrzaka na scenie zawitali „Wielkopolanie” prezentując polskie tańce narodowe oraz regionalne z okolic Spisza, Rozbarka, Bytomia oraz folklor Krakowiaków Wschodnich. Pomiędzy programem artystycznym poznańskich artystów na scenie zatańczył Zespół Folklorystyczny „ Pałuckie Smyki”, uczestnik warsztatów „EtnoPałuki” prowadzonych przez Piotra Kulką. Na zakończenie swoich prezentacji obydwa zespoły wspólnie wykonały krakowiaka narodowego, gromko oklaskiwanego przez licznie zgromadzoną widownię. Dla gości organizatorzy przygotowali również występy uczniów Szkoły Podstawowej oraz wystawę prac wykonanych w ramach projektu „EtnoPałuki”.

Tego samego dnia Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentował się również podczas koncertu okolicznościowego z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polską Niepodległości w Kostrzynie. Po uroczystym rozpoczęciu przez Burmistrza Gminy, na scenie pojawili się wielkopolscy artyści. W specjalnym programie niepodległościowym wraz z artystami teatrów poznańskich „Wielkopolanie” ukazali piękno tańców narodowych oraz regionalnych min z okolic Rzeszowa, Przeworska, Spisza i innych.

11 listopada to również poznańskie święto ulicy święty Marcin, organizowane od 1994, nawiązujące do tradycji świętomarcińskich rogali. Impreza zmienia się z roku na rok, w jej programie jest jednak kilka rozpoznawalnych już elementów: przede wszystkim: korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, który w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform (w sumie w paradzie każdego roku udział bierze kilkaset osób!).  przemierza główną ulicę naszego miasta. Już kolejny rok z rzędu w korowodzie brała udział tancerka Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, która na platformie imitującej suknie Poznańskiej Bamberki pozdrawiała wielotysięczną widownie przejeżdżając przez ulicę św. Marcin. Po zakończeniu parady na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazał św. Marcinowi klucz do bram miasta, co stało się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania ,którego finałem był pokaz fajerwerków.

13 listopada Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” kontynuował koncerty związane z odzyskaniem przez Polską Niepodległości. Tym razem zawitał w Przedszkolu Iskierki w Skórzewie, gdzie wraz z muzykami i śpiewakami prezentowali najmłodszym kulturę narodową i wielkopolską. Siedem grup przedszkolaków miało okazję posłuchać polonezów, mazurów, pieśni patriotycznych, a także zobaczyć wielkopolskie tradycje prezentowane przy dźwiękach kozła weselnego.

                                         PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: