19 / 05 / 18

OD WIELKOPOLSKI PO TATRY

13 kwietnia 2018 roku Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprosił na koncert zatytułowany „OD WIELKOPOLSKI PO TATRY”. Podczas koncertu organizowanego w siedzibie Teatru ASZ TEATR, dzięki uprzejmości Pani Anny Szymczak program zespołu  poddany był weryfikacji przez Ekspertów Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” już od kilkudziesięciu lat współpracuje z Polską Sekcję CIOFF i co pięć lat jego program oceniają wybitni choreografowie i muzycy aby mógł on reprezentować kulturę wielkopolską i polską na festiwalach całego świata.

          W tym roku „Wielkopolanie” oceniani byli przez: Pana Janusz Chojeckiego, wybitnego choreografa, Eksperta Polskiej Sekcji CIOFF oraz Pana dr hab. Tomasza Nowaka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu warszawskiego, Eksperta Polskiej Sekcji CIOFF.

         W programie prezentowanego koncertu, dla wypełnionej po brzegi sali, Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentował „W gościńcu – zabawa Biskupian” – tańce z okolic Domachowa, Krobi i Gostynia, „Poznańki Podkoziołek” –  zwyczaj dawnych mieszkańców wsi Miasta Poznania, „Idziem sobie po rożnie” – zwyczaje zapustne z okolic Dąbrówki Wielkopolskiej, „Wezmę ja żupan” – obrazek szlachecki, „Barbara Święta o górnikach pamięta” – tańce i śpiewy Górnego Śląska, „Werbung” – ostatnia spiska zabawa chłopców idących na wojnę, „Oj siano, siano” – Krakowiacy Wschodni oraz Krakowiak narodowy z Konikiem Zwierzynieckim.

       Widzowie szczególna uwagę zwrócili na prezentacje sceniczne Wielkopolski, oparte na dawnych zwyczajach i obyczajach najbliższego ich sercu regionu. „Wielkopolanie” z wielką pieczołowitością pielęgnują i kultywują tańce i przyśpiewki wielkopolskie prezentując je w strojach, które zostały docenione nie tylko przez licznie zgromadzonych widzów ale także  przez przybyłych Ekspertów.

      Po zakończeniu odbyło się spotkanie Kierownictwa Zespołu z przybyłymi Ekspertami. Program Zespołu Folklorystycznego zarówno w choreografiach, muzyce, tańcu, śpiewie i stroju został oceniony bardzo wysoko i znowu przez 5 lat będzie mógł on ukazywać piękno tradycji ludowej na festiwalach i koncertach na całym świecie.

      Tak się stanie już 29 maja, kiedy to „Wielkopolanie” wyjadą w swoją 112 podróż artystyczną tym razem na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny do Rosji, który to właśnie odbywa się pod auspicjami CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej)    

                                                                                                          PK

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: