26 / 05 / 19

NOC MUZEÓW 2019

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 140 miast Europy, w tym również Poznań. Tej nocy specjalnie dla coraz większej ilości odwiedzających organizatorzy przygotowali wyjątkowe atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty, warsztaty i atrakcje dla dzieci itp.

Do Poznańskiej edycji Nocy Muzeów z roku na rok przystępuje coraz to więcej instytucji z Poznani i okolic, a wszystkie prześcigają się w organizacji atrakcjach dla zwiedzających. Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, jak co roku, zaprezentował się podczas Nocy Muzeów organizowanej przez Muzeum Etnograficzne w Poznaniu 18 maja 2019 roku.

W Wielkopolsce specjalną ofertę na ten dzień przygotowały aż 53 muzea. Wykłady, quizy dla najmłodszych jak również dla całych rodzin, oprowadzania po najciekawszych wystawach, to jedne z wielu form spędzanie tej nocy jakie przygotowały wielkopolskie instytucje.  Swoje drzwi dla zwiedzających otworzyły między innymi: Muzeum Narodowe, Muzeum Bambrów Poznańskich, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Narodowe, Galeria Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Etnograficzne i wiele, wiele innych. 

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” podczas tegorocznej Nocy Muzeów, kolejny raz, zaprezentował się w Muzeum Etnograficznym, z którym współpracuje już od wielu lat, podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich, poznańskiego święta miłośników tych niezwykłych instrumentów.  Poznańscy artyści zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności folklor taneczny i muzyczny dawnych wsi miasta Poznania, obecnych jego dzielnic. Tą dawną ludową zabawę odbywającą się w zapustyny wtorek organizowały dziewczęta, które podczas mijającego karnawału nie wyszły za mąż. W dniu zabawy panny i kawalerowie spotykali się w karczmie, a podczas tańców panny składały pieniężne ofiary podkoziołkowi – figurce stojącej przed muzykantami. Zarówno stroje, w których wystąpili tancerze „Wielkopolan”, jak i figurka chłopca – podkoziołka powstały dzięki współpracy z Muzeum Etnograficznym w Poznaniu.

Oprócz spotkania z folklorem odwiedzający Muzeum Etnograficzne mieli możliwość między innymi obejrzeć wystawę pięćdziesięciu najstarszych (wykonanych w latach 1890 – 1939) archiwalnych fotografii ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, pochodzących z różnych regionów Polski, prezentowanych po raz pierwszy w wersji kolorowej. Odwiedzający mogli obejrzeć strój wiejski poznański to jeden z dwóch ubiorów ludowych użytkowanych w Poznaniu na przełomie XIX i XX w. W przeciwieństwie do stroju bamberskiego miał on rdzennie polskie korzenie, a jego noszenie uważane było za przejaw patriotyzmu i stanowiło wymóg dla wielu służących pracujących w poznańskich domach. Pełnił zatem lokalnie funkcje, zbliżone do – powszechnie znanego jako symbol polskości – stroju krakowskiego.

Noc Muzeów w Poznaniu ponownie przyciągnęła tysiące mieszkańców miasta i regionu.  Impreza, która z roku na rok ma coraz bogatszą ofertę daje możliwość nie tylko zwiedzania wystaw czy ekspozycji za darmo i za jednym zamachem, to także okazja, by poznać działalność wielu instytucji „od kuchni”.

                                                                                                           PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: