21 / 03 / 22

Kultura świata

na zdjęciu trzy osoby w strojach wizytowych i duża lalka

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu od sześćdziesięciu lat kultywuje i popularyzuje polskie tradycje tańca, muzyki i śpiewu na scenach całego świata. Tańce narodowe i folklor trzynastu regionów Polski z uwzględnieniem niepowtarzalnego i indywidualnego bogactwa ruchowego, charakterystycznego dźwięku i ubioru wyrażającego tożsamość regionalną, a nawet subregionalną ukazują poznańscy artyści nie tylko podczas koncertów pełnospektaklowych ale także edukacyjnych.

Organizowane przez „Wielkopolan” koncerty edukacyjne mają przybliżyć dzieciom polską ale i światową kulturę, pozwolić im poznać jej bogactwo i różnorodność, dawne tradycje i zwyczaje ludowe, a przede wszystkim mają wyrobić w dzieciach poczucie odrębności i dumy narodowej oraz patriotyzmu.

Na przełomie miesiąca lutego i marca „Wielkopolanie” wyruszyli na kolejną trasę koncertów edukacyjnych tym razem z zakresu kultury świata, prezentując tango, taniec wywodzący się z Ameryki Południowej. Jego forma ukształtowała się głównie w Argentynie, choć korzenie tańca sięgają także Urugwaju. Jak mówią „Wielkopolanie” tango to improwizacja „pod kontrolą” z charakterystycznymi krokami i gestami, które mu towarzyszą. Tangu towarzyszy także specyficzna muzyka oddająca jego atmosferę i wyróżniająca go spośród innych tańców świata. Podczas trasy edukacyjnej zespół zaprezentował się w 63 ośrodkach kultury i oświaty.

„Wielkopolanie” to zespół-instytucja, która odgrywa ważną rolę na mapie kulturowej Wielkopolski i Polski. Ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego, pokoleniowy przekaz folkloru wraz ze staraniem, aby zachować go w treści, funkcji i formie znanej w pierwotnym środowisku użytkowników, gwarantują jego trwałość wśród następnych pokoleń.

PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: