06 / 12 / 21

Bigos Nowogródzko-Wileński

27 listopada Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” uczestniczył w XXIII Bigosie Nowogródzko-Wileńskim po Wielkopolsku odbywającym się z okazji 30-lecia Sekcji Turystycznej Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi  Wileńskiej Oddział w Poznaniu i podobnie do poprzednich mieszały się jak w bigosie różne smaki. Gości przybyłych na jubileuszowe spotkanie  powitała Anna Niedziela, po czym zaprosiła na scenę Ryszarda Liminowicza. Prezes Towarzystwa skupiającego poznańskich Wilniuków przywołał dramatyczne rodzinne wspomnienie z marca 1946 roku, scenę odjazdu transportu z Lidy, któremu towarzyszyła pieśń „Pod Twoją obronę”. Zaproponował, aby tak jak wówczas opuszczający rodzinną ziemię,  uczestnicy spotkania wspólnie odśpiewali tę jedną z najważniejszych i najpiękniejszych chrześcijańskich modlitw. Pieśni towarzyszył wizerunek Matki  Bożej Ostrobramskiej widoczny na ekranie nad sceną.Następnie wyświetlony został fragment widowiska “Wigilie Polskie”, które przez wiele lat Barbara Wachowicz wystawiała przed Bożym Narodzeniem w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Ryszard Liminowicz składał  wówczas meldunek z wyjazdu do naszych Rodaków na Wileńszczyźnie przekazując  na ręce Autorki  czarny chleb, opłatek  z konterfektem “Tej, co w Ostrej świeci Bramie” i sianko znad Wilii.

Krystyna Liminowicz przywołała wspomnienie o jednej z wycieczek do Grodna i Bohatyrowicz, a także wrażenia osób biorących w niej udział, o odzyskanym dziedzictwie kulturowym, historycznym i literackim. Zaprosiła na scenę Dominikę Leszczyńską ze Stacji Muzeum z Warszawy, autorkę książki „Kolejarze z Wileńszczyzny”, która przywiozła cenną dla nas publikację. Bo trzeba przypomnieć, że pierwsze wyjazdy poznańskich Wilniuków do Wilna odbywały się właśnie pociągiem. Anna Niedziela i Barbara Napieralska  opowiedziały o cyklu wystaw „Kresy w fotografii Wielkopolan”, które od początku towarzyszyły imprezom organizowanym przez Towarzystwo, przede wszystkim „Kaziukowi” i „Bigosowi…”. Wystaw takich zaprezentowano dotychczas blisko 40, a autorami prezentowanych zdjęć byli uczestnicy kresowych wypraw. Na scenę zaproszeni zostali uczestnicy wypraw: Tadeusz Jeziorowski, Stanisław Kozłowski, Stanisław Mikołajczak, Roman Waśko, Krzysztof Styszyński oraz Przemysław Terlecki, którzy podzielili się wrażeniami i przeżyciami ze swoich spotkań z Kresami.

Wspomnienia przeplatane były impresjami filmowymi przygotowanymi przez Małgorzatę Jagielską. Obejrzeliśmy wzruszający film o wizycie w Duksztach Pijarskich prof. Stefana Stuligrosza i Chóru „Poznańskie Słowiki” oraz  „Chóru Profesorów Poznańskich Uczelni”; spotkania z mieszkańcami i wspólnego śpiewania przy ognisku nad Wilią i Niemnem. Widzieliśmy filmik z wyjazdu do Wilna i Zułowa, oraz poruszający film o wiązaniu biało-czerwonych szarf na grobach polskich żołnierzy z 1920 r. spoczywających na antokolskim cmentarzu. Nie mogło oczywiście zabraknąć tych dokumentujących coroczne wyjazdy z darami do wileńskich i podwileńskich szkół, organizowanymi przez Towarzystwo przed Świętami Bożego Narodzenia.

Spotkanie jubileuszowe uświetniły występy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, który specjalnie na tę okazję wplótł do swojego repertuaru piosenki towarzyszące podróżującym na Kresy. Dzięki temu, że słowa były wyświetlane na ekranie, wszyscy mogli dołączyć do śpiewania, co – jak można się domyślać – skwapliwie uczynili. I już po chwili sala rozbrzmiewała wspólnym śpiewem, słychać było „Wilija naszych strumieni rodzica”, „Marsz lwowskich dzieci”, „Tam na błoniu”, „Balladę o pannie Franciszce” i „Ty pójdziesz górą”, „Hej, hej ułani”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” oraz „Za Niemen, hen precz”. Utwory te wykonywane po każdej sekwencji wspomnień znakomicie podkreślały atmosferę towarzyszącą sentymentalnym podróżom na Kresy.  Nie mogło zabraknąć także wspaniałych tańców ludowych, którymi „Wielkopolanie” zachwycili publiczność. Wspólne wykonanie pieśni „Marsz, marsz Polonia” w uroczystym i podniosłym nastroju zakończyło pierwszą część spotkania. Pomysłodawcą i reżyserem całości był Ryszard Liminowicz.

W drugiej części spotkania, zachowując należyty reżim sanitarny, serwowano tradycyjny bigos przygotowany przez zakład Fabryka Obfitości Kacpra Konarczaka  z Pogorzeli. „Bigosowi…”, realizowanemu przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego, towarzyszyła wystawa z cyklu Kresy z fotografii Wielkopolan „Połączyła nas miłość do Wilna”. W holu otwarto także wystawę „Z Wincentym Polem na Kresach”, która powstała dzięki wsparciu finansowemu Miasta Poznania. Wystawy  przygotowały Małgorzata Jagielska, Krystyna Liminowicz, Barbara Napieralska i Anna Niedziela. Gościny poznańskim Wilniukom już po raz kolejny udzieliła Poznańska Szkoła Muzyczna II stopnia im. Mieczysława Karłowicza.

                                       KL

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: