25 / 09 / 06

V OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TAŃCÓW POLSKICH

Po raz piąty, na rozpoczęcie turnieju, który odbywał się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, pary zaprezentowały się w pięknym polonezie w choreografii Jadwigi Banaś, lecz tym razem był to niezwykły taniec, gdyż  z pośród tanczących par wyłoniły się pary integracyjne, które z ogromną łatwością przemierzały w rytmie poloneza parkiet na równi z innymi, dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Publiczność z zapartym tchem oglądąła prawdziwy proces integracji, kiedy każdy ma wyrównane szanse uczestnictwa w procesie tworzenia kultury i pielęgnowania tradycji polskich.
Podczas Turnieju publiczność zgromadzona w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2, współorganizatora Turnieju, mogła obejrzeć pokaz polskich tańców: siarczystego oberka, krakowiaka z przytupami, sentymantalnego, pełnego miłości kujawiaka oraz mazura. Po raz pierwszy w tym roku poznańska publiczność obejrzała „karo mazurowe” czyli występ zespołu czteroparowego w mazurze.
Ponad dwustu tancerzy z różnych ośrodków, z różnych stron Polski gościło w Poznaniu przez trzy dni. Ku uciesze organizatorów, mieliśmy możliwość gościć reprezentacje ośrodków wielkopolskich, z Trzemeszna, Kościelca i Grodziska Wielkoplskiego. Jest to dowód na to, że i w naszym regionie zaistniała potrzeba pielęgnowania pięknych polskich tradycji a dzieci i młodzież pokochały nasze polskie tańce.
Cały turniej odbył się w scenografii nawiązującej do tradycji dożynkowej, na tle krajobrazu Wielkopolski pojawił się okazały, wojewódzki wieniec dożynkowy, symbol gospodarności naszego regionu.
Jak co roku i tym razem na turnieju odbyły się występy zespołów. Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, który był organizatorem Turnieju, zaprezentował się w tańcach z regionu Zachodniej Wielkopolski, dając tym samym dowód, że ustawicznie pielęgnuje tradycje muzyczno-taneczne swojego regionu. Natomiast Dziecięcy Zespół Folklorystczny „Cepelia-Poznań” zatańczył krakowiaka narodowego.
Zgromadzona publiczność obejrzeć mogła również  kunszt taneczny dzieci z pierwszego i jedynego w Polsce Integracyjnego Klubu Polskich Tańców. Z ogromną radością tańczyli oni przygotowaną specjalnie na Turniej wspólną polkę, oraz prezentowali się w indywidualnych tańcach.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: