Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Edukacyjni „Wielkopolanie”

na zdjęciu dwie dorosły z dziećmi, które trzymają rysunki w rękach

Na przełomie września i października tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” wyjechali na trasę edukacyjną po szkołach, przedszkolach i żłobkach województwa wielkopolskiego.  Występując w 58 ośrodkach ukazywali bogactwo stroju, tańca i śpiewu regionu Śląska.

W koncertowym programie tanecznym znalazły się legendy, śpiewy oraz tańce m.in.: klepok, polka, trojak, kokotek, jak również zabawy taneczne m.in. kijok, w którego to chętnie bawili się nie tylko poznańscy artyści ale także i uczestnicy koncertów. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym uczą się głównie poprzez zabawę, w tym także zabawę ludową. To ona w naturalny sposób umożliwia dziecku zaspokajanie jego podstawowych potrzeb rozwoju, m.in. potrzeby ruchu, radości, twórczego doświadczania i ekspresji przeżyć, zaspokajania ciekawości, kontaktów społecznych czy doskonalenia samodzielności.

Zabawa i związany z nią taniec ludowy jest ciekawą formą pracy z dziećmi. Poprzez swoją prostotę, a jednocześnie żywiołowość, dostojność, wesołość, fantazję jest nośnikiem głębszych treści m.in. patriotycznych. To nie tylko ruch, osiąganie artystycznej wypowiedzi, to także – a może przede wszystkim wychowanie człowieka: wychowanie społeczno-moralne umysłowe, estetyczne, wychowanie fizyczne. Od początków ludzkiej historii taniec towarzyszył człowiekowi i przez wieki odkrywano w nim nowe możliwości.

Ponad 2000 słuchaczy, zarówno dzieci jak i młodzieży, miało okazję poznać nie tylko tańca, ale również legendy śląskie, posłuchać gry kapeli w regionalnym składzie instrumentalnym, a tym samym zobaczyć odmienność kulturową poznawanego regionu.

Organizowane przez „Wielkopolan” koncerty edukacyjne mają przybliży dzieciom polską kulturę regionalną będącą częścią kultury narodowej, pozwolić im poznać jej bogactwo i różnorodność, dawne tradycje i zwyczaje ludowe, a przede wszystkim mają wyrobić w dzieciach poczucia odrębności i dumy narodowej oraz patriotyzmu.

Za przygotowanie trasy kierownictwo Zespołu składa serdeczne podziękowania Artandmusic – Klub Małego Muzyka

PK