Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Dziecięce święto folkloru

na zdjęciu tańczące dzieci podczas festiwalu folklorytycznego

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folklorystyczny „Kids Fun Folk” to prawdziwe święto muzyki, tańca i śpiewu na stałe wpisane w kalendarz miasta Poznania i województwa wielkopolskiego. Tegoroczna impreza pod patronatem Prezydenta miasta Poznania ze względu na obowiązujące obostrzenia pandemiczne odbyła się  w formie chybrydowej.

19 czerwca na festiwalu organizowanym przez Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej "Otwórz się na folklor", przy współpracy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, w Starym Korycie Warty w formie hybrydowej, młodzi artyści prezentowali swój rodzimy folklor i tradycje  na najwyższym poziomie. Tancerze „Wielkopolan”, wzorem lat ubiegłych, aktywnie włączyli się w organizację festiwalu. Część z nich była pilotami grup, inni tworzyli ekipę techniczną, pozostali, jako wolontariusze, pomagali w obsłudze wszystkich wydarzeń festiwalowych.

 Na scenie w nadwarciańskim parku pojawił się Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań”,  Zespół Folklorystyczny „Marynia z Wronek”, Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” oraz Zespół Folklorystyczny „Grojcowianie” z Ziemi Żywieckiej. Już po raz jedenasty, w historii festiwali, widzowie mogli obejrzeć dziecięcy folklor innych narodów, choć niestety tym razem tylko na telebimie. Specjalnie na tegoroczną imprezę swoje prezentacje przygotowały: Dziecięcy Zespół Taneczny „Radist” z Ukrainy, Zespół Ludowy ​„Balada Dornelor"z Rumunii, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Era” z Serbii, Szkoła Folkloru ​im. św. Marty z Portuzelo z Portugalii, Dziecięca Grupa Folklorystyczna „​Sueños y Semillas" z Kostaryki, Zespół Folklorystyczny ​"Rosna Kitka" z Bułgarii oraz Grupa Ministerstwa Kultury Malezji. Widzowie mogli również śledzić wydarzenie on-line w dwóch wersjach językowych , w języku polskim oraz angielskim.

W parku Stare Koryto Warty widzowie mogli także wyplatać wianki z żywych kwiatów oraz obejrzeć wystawę nagrodzonych prac Wojewódzkiego Dziecięcego Konkursu plastycznego " Dziecko w folklorze świata".

Kids Fun Folk Festiwal to święto kultywujące i upowszechniające dziecięcy dorobek niematerialnego dziedzictwa kulturowego wielu narodowości. Adresowany do dzieci i młodzieży, jak również do mieszkańców i turystów regionu cieszy się dużym uznaniem i daje wiele radości zawsze licznie gromadzącej się publiczności. Festiwal ten jest także miejscem spotkań dzieci z różnych kręgów kulturowych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.  

 

PK