Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Dożynki 2019

Jak co roku, tak i w tym, Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” brał udział w tegorocznych świętach plonów. 24 sierpnia uczestniczył w Dożynkach Gminno-Parafialnych w Szamocinie, 25 sierpnia w Dożynkach Powiatowo-Gminnych w Książu Wielkopolskim, 31 sierpnia podczas Dożynek Gminnych w Potrzanowie oraz 01 września w  Dożynkach Powiatowych w Nekli. Ludowe święta połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych poprzedziły barwne korowody w których na czele wieziono wieńce dożynkowe. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła, uosabiały wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Za nimi postępowały orszaki gospodarzy, starostów dożynkowych i zaproszonych gości. Wieńce niesiono do poświęcenia do kościołów, w których to odbywały się uroczyste Msze święte.

W klimat obrzędów dożynkowych wprowadził licznie zgromadzonych uczestników dożynek Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”. „Plon niesiemy, plon…” śpiewali tancerze ubrani w tradycyjne wielkopolskie stroje z okolic: Krobi i Domochowa oraz Szamotuł czy mieszkańców dawnych wsi miasta Poznania. Ponad czterdziestu wykonawców przybliżyło licznie zgromadzonej publiczności wielkopolskie tradycje i zwyczaje letnio-jesienne. Na scenie wraz z „Wielkopolanami” mieli okazję również zatańczyć wszyscy starostowie, którzy następnie zgodnie z tradycją przekazywali tegoroczny bochen chleba burmistrzom, wójtom czy starostom. To oni wychodzili do zgromadzonych ludzi, biesiadników, dzieląc się otrzymanym chlebem (zwyczaj ten wprowadzono w latach 80-tych).

Po uroczystych obrzędach Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentował się podczas godzinnego koncertu prezentując tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski. Oprócz rodzimego, wielkopolskiego folkloru „Wielkopolanie” ukazali tańce i przyśpiewki Beskidu Śląskiego, rzeszowskie, przeworskie, ziem krakowskich a także tańce narodowe takie jak: kujawiaka, oberka i krakowiaka. Barwa kolorów na scenie, dynamika i żywiołowość tancerzy oklaskiwana była przez licznie zgromadzoną widownię.

                                                                                                                               PK