23 / 12 / 10

WIELKOPOLSKIE WIGILIE

WIELKOPOLSKIE WIGILIEŚwięta Bożego Narodzenia, obchodzone od IV w., na przestrzeni wieków kształtowały zwyczaje ludowe i obrzędy religijne. Jedne z nich stopniowo znikały, inne dotrwały do naszych czasów w formie szczątkowej lub wzbogaconej. Zwyczaje pogańskie zespoliły się z chrześcijańskimi, a każdy naród zabarwił je specyficznymi cechami własnej kultury, nadając im swoistą treść.
Pięknym zwyczajem bożonarodzeniowym jest śpiewanie kolęd. Kolęda przez wieki towarzyszyła wszędzie Polakom. Kolędy śpiewała i śpiewa cała Polska. Ponadto kolęda jest żywym pomnikiem dawnych wieków, spuścizną, która nas z nimi łączy, sympatyczną swoją prostotą i swoim charakterystycznym humorem, jest wyrazem uczuć szlachetnych i dobrych. Jest w niej dostojność i skupienie duchowe, zaduma i tęsknota, rzewność i czułość. Jest więc kolęda zarazem pieśnią kościelną i świecką, chętnie śpiewaną w kościele i w domu.

Najpiękniejszą kolędą „Bóg się rodzi” 15 grudnia „Wielkopolanie” rozpoczęli swoje spotkanie wigilijne. Wraz z tancerzami zespołu przy wigilijnym stole zasiedli również Przyjaciele, znajomi oraz byli tancerze „Wielkopolan”. Przy dźwiękach kapeli wszyscy śpiewali najpiękniejsze polskie pastorałki i kolędy, a po oficjalnych podziękowaniach wyrażonych przez Pana Leszka Rembowskiego podzielili się opłatkiem.
20 grudnia przy wspólnym stole wigilijnym tancerze zasiedli z Dyrekcją i Pracownikami Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, w strukturach której działają już od wielu lat. WIELKOPOLSKIE WIGILIE
 
Zakończenie roku to też czas podsumowań dokonań Zespołu w 2010 roku:

Zespół w 2010 roku pokazał się na scenach 289 razy i przeprowadził:
–    158 audycji w wielkopolskich szkołach i przedszkolach z zakresu tańców i kultury wielkopolskiej
–    55 audycji w wielkopolskich szkołach i przedszkolach z zakresu tańców dawnych – historycznych
–    10 audycji w wielkopolskich szkołach i przedszkolach z zakresu tańców narodowych
–    3 audycje w wielkopolskich szkołach i przedszkolach z zakresu tańców i kultury południa Polski

Zespół zatańczył i prowadził szkolenie dla uczniów i studentów z całego świata podczas:
–    „Biesiady polskiej” organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny
–    „Spotkania polsko – niemieckiego” organizowanego przez Urząd miasta Poznania
–    „Nocy polskiej kultury” organizowanej przez studentów Politechniki Poznańskiej

Z okazji roku Fryderyka Chopina zespół zaprezentował się podczas 7 koncertów w Poznaniu

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli prowadzi warsztaty szkoleniowo-kształcące z zakresu kultury wielkopolskiej i narodowej. W 2010 roku przeprowadził 10 szkoleń. W tymże roku rozpoczął się całoroczny kurs kwalifikacyjny i zajęcia będą kontynuowane w następnym roku. Szkolenia prowadzi Pani Jadwiga Banaś i Pan Piotr Kulka

WIELKOPOLSKIE WIGILIEW 2010 roku pary zespołu zaprezentowały się również podczas trzech Ogólnopolskich Turniejów Tańców Polskich, tancerze „Wielkopolan” zawsze zajmowali czołowe miejsca w Polsce

Zespól trzykrotnie zaprezentował się dla międzynarodowej publiczność. Zatańczył na Malcie podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego (zajmując I miejsce), w Albanii podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Vlore 2010, i w Algierii podczas Sidi-Bel-Abbes Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny 2010.

Zespół zaprezentował się podczas 2 koncertów charytatywnych na rzecz chorych dzieci:
–    z okazji „Dnia Dziecka” w szpitalu rehabilitacyjnych w Kiekrzu
–    podczas pikniku na stadionie Lecha na rzecz integracji dzieci niepełnosprawnych

Zespół brał udział w Dożynkach Archidiecezjalno – Wojewódzkich w Śremie

„Wielkopolanie” zaprezentowali się również podczas pełnospektaktowych koncertów min.:
–    Koncert kolęd i pastorałek – Gułtowy
–    Targi edukacyjne dla Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu – Poznań
–    Kaziuk 2010 – Poznań
–    Wielkanoc w Tesco – Poznań
–    Majówka w Parku Wilsona – Poznań
–    Zakończenie roku szkolnego – Chodzież
–    Targi Michałowskie – Mieścisko
–    110 lat Górczyna – Poznań
–    otwarcie hali widowiskowo-sportowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

W 2010 roku Zespół został Laureatem Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w „Łowicki pasiak”. Choreografie do zwycięskich układów ułożył Pan Leszek Rembowski, a muzykę napisał Pan Stanisław Horbik .
Zespół nagrał również płytę – „Wybrane tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego” zawierającą 26 najpiękniejszych i najpopularniejszych tańców wielkopolskich. Płyta ta wraz z materiałami metodycznymi w opracowaniu Piotra Kulki zostanie wydana do końca roku.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: