21 / 09 / 15

WIELKOPOLSKIE ŚWIĘTA PLONÓW

WIELKOPOLSKIE ŚWIĘTA PLONÓW17 miejscowości wzięło udział w Dożynkach Powiatowych w Rościnnie, które odbyły się 29 sierpnia br. Procesja rozpoczynająca uroczystości uformowała się na placu przed Domem Rekolekcyjnym, przy dźwiękach kapeli „Wielkopolan” ruszyli w niej przedstawiciele wszystkich gmin, niosąc swoje wieńce dożynkowe. Barwny i rozśpiewany korowód mijał fantazyjnie przyozdobione gospodarstwa. WIELKOPOLSKIE ŚWIĘTA PLONÓW

Po przejściu na stadion przez szpaler utworzony przez tancerzy „Wielkopolan” odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył proboszcz parafii w Lechlinie ks. Sławomir Komorowski.    

Uroczystości dożynkowe poprzedziła prezentacja wieńców dożynkowych z poszczególnych sołectw. Wielkopolski obrzęd dożynkowy w wykonaniu „Wielkopolan”, niezmiernie spodobał się licznie zgromadzonej publiczności. Bochen chleba z tegorocznych zbiorów na ręce Tadeusz Kłosa, burmistrza Skoków złożyli młodzi starostowie z Rościnna: 18-letnia Sandra Szymaś i Patryk Loręcki.

WIELKOPOLSKIE ŚWIĘTA PLONÓWTradycją dożynek w gminie Skoki jest rozegranie Turnieju Wsi. Na podkreślenie zasługuje fakt, że cała trasa ze Skoków do Rościnna została przyozdobiona makietami ze słomy i płodów rolnych robiąc niesamowite wrażenia na przybywających gościach. WIELKOPOLSKIE ŚWIĘTA PLONÓW

Dzień później Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentował się podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych w Książu Wielkopolskim. Tradycyjnie dożynki rozpoczęły się mszą św., którą koncelebrował ks. Andrzej Dolski. Razem z proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Książu Wlkp. mszę odprawiał ks. Marian Brucki ze śremskiej fary. Po uroczystej mszy przez miasto przeszedł do amfiteatru korowód na czele z Zespołem Folklorystycznym „Wielkopolanie” i orkiestrą, podczas którego odbyła się prezentacja historycznych i współczesnych maszyn rolniczych.

WIELKOPOLSKIE ŚWIĘTA PLONÓWNa miejscu, po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego, przybyłych gości oraz wszystkich uczestników dożynek, przywitali tegoroczni ich gospodarze: Starosta Śremski, Pan Zenon Jahns oraz Burmistrz Książa Wlkp., Pan Teofil Marciniak. W swoich wystąpieniach włodarze powiatu i gminy, podkreślając znaczenie wielowiekowej tradycji, która na dobre zapisała się w historię polskiego rolnictwa, podziękowali rolnikom, ogrodnikom, sadownikom i pszczelarzom, za ich trud, poświęcenie i niezwykle ciężką pracę, jaką wkładają w to, by na naszych stołach nigdy nie zabrakło chleba. WIELKOPOLSKIE ŚWIĘTA PLONÓWO artystyczną oprawę dożynkowych obrzędów zadbał poznański zespół folklorystyczny „Wielkopolanie”, który wielokrotnie podczas swoich występów, nawiązywał do kultury i tradycji związanej ze świętem plonów. Nie mogło zatem zabraknąć uroczystego obtańczenia wieńców z udziałem starostów dożynkowych. Tę zaszczytną rolę powierzono tym razem Pani Rozalii Jarmuszkiewicz ze Sroczewa oraz Panu Tomaszowi Adamczakowi z Zakrzewic. To właśnie starostom dożynkowym przypadło w udziale przekazanie chleba Staroście i Burmistrzowi. Dożynkowy bochenek rozdzielony został następnie pomiędzy zebranych gości i innych uczestników dożynek. Po podzieleniu się chlebem Zespół „Wielkopolanie” zaprezentował się podczas godzinnego koncertu, w którym zaprezentował tańce wielu regionow Polski w tym minn. z Wielkopolski, okolic Rzeszowa, Przeworska, Bytomia, Rozbarka i innych.

WIELKOPOLSKIE ŚWIĘTA PLONÓW06 września Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” swój kunszt artystyczny zaprezentował na uroczystość XXXVI Targów Michałowskich oraz Dożynek Gminnych w Mieścisku. Dożynki tradycyjnie rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku. Po mszy barwny, dożynkowy korowód przemaszerował ulicami Mieściska na miejscowy stadion sportowy, gdzie kontynuowano tegoroczne uroczystości. Wójt Gminy, w swym przemówieniu powitał wszystkich zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy, a szczególnie rolników oraz podsumował tegoroczne żniwa i podziękował rolnikom za plon żniwny.

Po podziękowaniach nastąpiło uroczyste podziękowanie „Wielkopolanom” zaWIELKOPOLSKIE ŚWIĘTA PLONÓW wieloletnie uświetnianie uroczystości dożynkowych w gminie, kierownik zespołu Piotr Kulka otrzymał od Wójta Gminy pamiątkowy talerz gratulacyjny. Następnie przyszedł czas na obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu „Sarbianie”. Tuż po nim na scenie zawitali tancerze i muzycy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, którzy zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności tańce narodowe oraz tańce z okolic Rozbarka, Bytomia i Ziemi Spiskiej.

Wielkopolanie serdecznie dziękują Organizatorom za zaproszenie na tegoroczne Święta Plonów w regionie.

                                                                                                                                                      PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: