Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

WIELKOPOLANIE NAJLEPSIWIELKOPOLANIE NAJLEPSIOrganizatorem i gospodarzem Ogólnopolskich Spotkań Folklorystycznych "O Łowicki Pasiak" jest Łowicki Ośrodek Kultury. Festiwal odbywa się od 2002 r., w ostatni weekend czerwca. Towarzyszy mu konkurs zespołów pieśni i tańca wytypowanych przez radę artystyczną, liczne koncerty towarzyszące, koncert "Łowickie granie", kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego. W ramach imprez towarzyszących organizowane są spotkania warsztatowe dla choreografów i kierowników zespołów, kiermasze sztuki rękodzielniczej, przejażdżki konne, promocyjne sprzedaże płyt i wydawnictw o Łowiczu, ziemi łowickiej i folklorze, degustacje wyśmienitych potraw regionalnych i wiele innych. Tradycyjnie wzdłuż drogi prowadzącej na muszlę koncertową, rozstawiły się liczne stoiska prezentujące ludowe rękodzieło. Chętnych do ich zakupu nie brakowało. Nie zabrakło również stoisk z dobrym jedzeniem, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz z stoiska z łowickimi gadżetami, na którym można było również nabyć lokalną monetę 7 Księżaków.

 

Na podstawie licznie przesłanych zgłoszeń przez zespoły, Komisja Artystyczna wyłoniła następujące grupy, aby mogły zaprezentować się przed nimi na łowickiej scenie:

 WIELKOPOLANIE NAJLEPSI

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA "CIEBŁOWIANIE" z Ciebłowic Dużych,

ZESPÓŁ REGIONALNY "KOWALNIA" ze Stróży,

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA "CHODOWIACY" z Siedlec,

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "KURPIANKA - CEPELIA" z Kadzidła,

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "WIELKOPOLANIE" z Poznania,

ZESPÓŁ REGIONALNY "MAGURZANIE" z Łodygowic,

 

Poziom wszystkich programów artystycznych prezentowanych przez zespoły był bardzo wysoki.

"Wielkopolanie" zaprezentowali przed Komisją Artystyczna i wielotysięczną widownią następujący program artystyczny:

"W Gościńcu" - tańce i śpiewy z okolicy Krobi i Domachowa

Kujawiaka z oberkiem

"Oj siano siano" tańce i przyśpiewki Krakowiaków Wschodnich

Krakowiak narodowego z Konikiem Zwierzynieckim

Choreografie do prezentowanych tańców napisał Leszek Rembowski, a muzykę Stanisław Horbik

 

Po całodniowej rywalizacji Jury w składzie:
- MIRA BOBROWSKA - etnochoreograf, ekspert polskiej sekcji CIOFF, przewodnicząca (Poznań)
- ALICJA HASZCZAK - choreograf, folklorysta, ekspert polskiej sekcji CIOFF (Rzeszów)
- SŁAWOMIR MAZURKIEWICZ - choreograf (Łódź)
- JANUSZ KAŹMIERCZAK - muzyk folklorysta (Łódź)
- PRZEMYSŁAW HACHORKIEWICZ - muzyk (Łódź)
po obejrzeniu programów w konkursie głównym "O Łowicki Pasiak" w dniach 26-27 czerwca 2010, kierując się kryteriami ich wartości etnograficznych (tradycyjnych), artystycznych oraz wytycznymi w regulaminie festiwalu wytypowało laureatów tegorocznego konkursu:

W
WIELKOPOLANIE NAJLEPSI kategorii zespołów opracowanych

Nagrodę Główną "Łowicki Pasiak" otrzymał Zespół Folklorystyczny "WIELKOPOLANIE" z Poznania

W kategorii zespołów autentycznych

Nagrodę Główną "Łowicki Pasiak" otrzymał Zespół Folklorystyczny "KOWALNIA" ze Stróż oraz Zespół Folklorystyczny "KURPIANKA - CEPELIA" z Kadzidła

Jest to bardzo duże wyróżnienie dla "Wielkopolan". Cieszą się, iż zdobyli kolejną tak ważną dla świata folkloru nagrodę cenioną w całej Polsce. Kunszt artystyczny doceniony przez Jury był mocno oklaskiwany przez licznie zgromadzona publiczność w łowickiej muszli koncertowej. Po koncercie widownia podchodziła do tancerzy i gratulowali wysokiego poziomu artystycznego. Prosili również o przesłanie DVD prezentowanego programu, gdyż jak powiedziała Pani Maria Chojnacka - nauczycielka z Łowicza "Wielkopolanie" wzruszyli ją tańcząc kujawiaka z oberkiem, a sama myślała, że zespół ten jest zespołem zawodowym. 

PK