Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

WIELKANOC Z "WIELKOPOLANAMI"

Jak co roku Muzeum Rolnictwo i Przemysłu Rolno-Spożywczego zaprosiło mieszkańców Wielkopolski na Jarmark Wielkanocny. Dla przybyłych gości, którzy ostatni weekend przed Świętami postanowili dobrze się do nich przygotować Muzeum zaoferowało im mnóstwo atrakcji. Organizatorzy wydarzenia zadbali bowiem, by na Jarmarku można było kupić wszystko to, co potrzebne jest na Święta Wielkiej Nocy i nie tylko.
Na licznych straganach, wystawcy oferowali  m.in. bazie, ozdobne jajka, zdrowe i smaczne jadło idealne na Wielkanocny stół i wiele innych świątecznych  towarów. Można było również na miejscu skosztować pysznych potraw i napić się tradycyjnych wielkopolskich trunków.
Scena Jarmarku podczas dwóch dni wielokrotnie gościła tancerzy i muzyków Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. Przede wszystkim prezentowali oni piękne zwyczaje z okolic Łowicza – chodzenie dziewcząt z gaikiem oraz kawalerów z kogutem. Ponadto na scenie pojawiła się również prezentacja, znanego do dziś, zwyczaju śmingusa-dyngusa tj. polewania się wodą.  Piękne łowickie stroje, w połączeniu z tradycyjną muzyką, przyśpiewkami i łowickimi tańcami, sprawiła, że pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, do Szreniawy zawitała wiosna.
Ponadto Wielkopolanie zaprezentowali obszerny program artystyczny, przybliżając widowni folklor taneczny i muzyczny Śląska, Spisza ,wschodnich Ziem Krakowa a także tańce narodowe: kujawiaka, oberka i krakowiaka. Zgodnie z wcześniejszą obietnicą na scenie zaprezentowała się również grupa „dojrzałych tancerzy” Wielkopolan, którzy przedstawili tańce i przyśpiewki z okolic Lublina..
Każdy, kto zawitał w Szreniawie na Jarmarku Wielkanocnym mógł się nie tylko przygotować się do Świąt Wielkanocnych poprzez zakup artykułów świątecznych, ale także mógł poczuć prawdziwie nadchodzące Święta.

                                                                                                                                      PK.