Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

OBÓZ SZKOLENIOWY 2017

Od 17 marca 2017 roku przez cały weekend w Nietążkowie ponad 50 tancerzy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” doskonaliło swoje umiejętności, przygotowując się do nowego sezonu artystycznego. Mimo napiętego dwumiesięcznego planu koncertów edukacyjnych, podczas którego „Wielkopolanie” dają ponad 100 koncertów w wielkopolskich i dolnośląskich ośrodkach edukacyjnych, znaleźli czas na weekendowe szkolenie. Na tegoroczne zgrupowanie wyjechały dwie grupy artystyczne Zespołu: zasadnicza oraz studencka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Każda z nich nie tylko doskonaliła swój kunszt artystyczny pod okiem Kierownictwa Zespołu, ale mogła również doskonalić swój głos, oddech, dykcję pod okiem zaproszonej na szkolenie Pani Teresy Kaczmarek. Po tańcach i śpiewach wielkopolskich, spiskich, rzeszowskich i innych z repertuaru zespołu do tancerzy przyjechali kolejni zaproszeni wykładowcy. Tym razem na deskach Zespołu Szkół w Nietążkowie zawitało tango. Pierwsze kroki i figury tancerze wykonywali pod okiem wybitnych nauczycieli Iwony Kaczmarek i Kamila Baczyńskiego. Iwona jest Animatorka i tancerka tanga argentyńskiego w Poznaniu. Iwona jest absolwentką Akademii Muzycznych w Poznaniu i Łodzi o specjalnościach rytmika, choreografia i techniki tańca. Wieloletnie doświadczenie taneczne i pedagogiczne pozwoliło jej na stworzenie własnej szkoły pod nazwą Tango la vida. Z miłości i pasji do tanga organizuje regularne milongi, warsztaty i kursy. Kamil ukończył Architekturę na Politechnice Poznańskiej, na co dzień zajmuje się tworzeniem ilustracji i projektowaniem. Do tanga argentyńskiego przyciągnął go obraz grupy ludzi tańczących na milondze. Od tego momentu nieustannie kształci się i doszkala pod okiem licznych nauczycieli z Polski, różnych krajów Europy i samej Argentyny. Obecnie asystuje w szkole Tango La Vida, znajdującej się pod pieczą Iwony Kaczmarek i jest współorganizatorem poniedziałkowych i niedzielnych milong w Poznaniu.

Tango to emocje, kontakt, romans tancerzy na parkiecie, który w połączeniu z techniką i estetyką tworzą niezwykłą, niepowtarzalną całość. Podczas warsztatów Pani Iwina skupiała się na elementach trzech rodzajów tanga: tradycyjnego (the salon), tango walca oraz milongi. Każdy z nich charakteryzował się odmiennym rozliczeniem w muzyce, specyfiką kroków i etykietą. Wśród innych technik tańca zarówno z obu Ameryk jak i Europy tango wyróżnia się bogactwem kroków i złożonością. Jest tańcem dla ambitnych i stanowi pewne wyzwanie, które przynosi poczucie spełnienia i radości i tak stało się wśród poznańskich artystów zespołu „Wielkopolanie”. Na zakończenie ciężkiej pracy podczas warsztatów tancerze podzieleni na obozy uczelniane rywalizowali ze sobą o nagrodę Kierownictwa i Rady Zespołu. Poprzebierani w stroje stosowne do danej grupy grali w statki, ciągnęli linę, śpiewali, recytowali ... zabawy co niemiara.

Mimo bardzo ciężkiej weekendowej pracy Tancerze nie mieli czasu na wypoczynek. Już w poniedziałek wyjechali na trasę koncertów edukacyjnych do wielkopolskich ośrodków kultury i oświaty aby ukazać i popularyzować piękno kultury ludowej.    

                                                                                                                     PK