Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

KOLĘDOWANIE WIELKOPOLAN

Jak co roku w okresie świątecznym Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie kultywuje tradycje kolędowania. W tym roku tancerze mieli okazję zaprezentować się podczas Wigilii Stowarzyszenia Bambrów Poznańskich oraz w kościele pw. Chrystusa Najwyższego Kapłana w Poznaniu.

Ponad pięćdziesięcioro tancerzy w strojach szamotulskich, krzczonowskich, spiskich, łowickich, biskupiańskich i rzeszowskich przyjętych zostało owacjami na stojąco.  Licznie zgromadzona publiczność miała okazję posłuchać najpiękniejszych pastorałek z okolic Wielkopolski, Rzeszowa, Krakowa, Spisza i innych.

Powstały one kiedy władze kościelne w pierwszej połowie XVIII wieku zakazały jasełek, wówczas kształtować zaczęła się ludowa tradycja. Wieś szybko poznała kościelne kolędy i zaczęła tworzyć nowe, tzw. pastorałki. Ich motywem przewodnim jest wędrówka pasterzy do Betlejem wśród polskiego krajobrazu.

Na koncercie organizowanym przez Urząd Miasta Poznania w kościele pw. Chrystusa Najwyższego Kapłana goście mogli również zaśpiewać wspólnie z artystami najpiękniejsze polskie kolędy takie jak: „ Przybieżeli do Betlejem”, „Bóg się rodzi” „Lulajże Jezuniu” oraz zobaczyć tradycyjne tańce z Szamotuł, Dąbrówki Wielkopolskiej, Biskupizny oraz Spisza.

                                                                                                                                               MSZ