Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

BAL KARNAWAŁOWY 2017

18 lutego Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zorganizował XXXII Bal Karnawałowy dla przyjaciół, znajomych i byłych tancerzy zespołu.

Klub Angello po raz kolejny miło przyjął wszystkich tancerzy i ich gości aby świętować tegoroczny karnawał. Bale Zespołu „Wielkopolanie”, organizowane niemalże od początku jego istnienia, to moment spotkania się obecnych tancerzy z tymi którzy przed laty tworzyli jego historię. Jednakże tradycją ich jest również ukazywanie piękna folkloru innych narodów, państw w których Zespół koncertował w roku minionym, promując polską tradycję zarówno w tańcu, muzyce i śpiewie.

I tak się stało tego roku. Po powitaniu gości obrazkiem szlacheckim, w którym tancerze zaprezentowali poloneza, krakowiak i mazura tańczonego na balach przełomu XIX i XX wielu zaprosili przybyłych uczestników do wspólnego tańca. Był nim polonez tańczony zgodnie z tradycja przez wszystkich gości. Następnie „Wielkopolanie” ukazali piękno kultury koreańskiej i czeskiej w choreografii Nicol Krzyżanek, Mikołaja Szymańskiego, Agaty Pospiech i Bartosz Marciniaka. To właśnie w tych państwach tancerze i muzycy poznańskiego zespołu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu brali udział w Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych w 2016 roku.

Ubiegły rok to również czas, w którym dwójka młodych ludzi z „Wielkopolan”, wspominanych już wcześnie,  Agata Pospiech i Bartosz Marciniak, ukończyli kurs instruktorski w Krakowie z zakresu folkloru z oceną celującą. Ich prace dyplomowe również zostały zaprezentowane gościom tegorocznej imprezy. Agata stworzyła etiudę „Każdy z nas jest aniołem z jednym skrzydłem” – jeśli chcemy pofrunąć musimy mocno się objąć, Bartosz natomiast zaprezentował przybyłym gościom „Nadzieję”.

Wszyscy uczestnicy bawili się do białego rana, co raduje, jak mówią młodzi ludzie serce „Wielkopolan”, że mogą spotkać się ze swoimi znajomymi, a co najważniejsze z tymi, którzy przed wielu laty kultywowali piękno polskiego folkloru w tym zespole.

Na balu zgodnie już z wieloletnią tradycją Rada Zespołu ogłosiła wybranego przez cały zespół „Wielkopolanina roku 2016”. W tegorocznym konkursie zwycięzcą został Daniel Powroziewicz, osoba niezwykle zaangażowany w „życie” zespołu – wspaniały tancerz i cudowny chłopak – jak mówią jego koleżanki i koledzy.   

Obecnie „Wielkopolanie” nie mają przerwy na wypoczynek albowiem są właśnie na trasie koncertów edukacyjnych po wielkopolskich szkołach i przedszkolach, gdzie wraz z Pro Sinfonika promują folklor Ziem Krakowskich dając kilkadziesiąt koncertów w miesiącu lutym i marcu.