Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

„WIELKOPOLANIE" WSPÓŁPRACUJĄ Z CKiS W KONINIE

„WIELKOPOLANIE\Już od wielu lat Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” współpracuje z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. W ramach współpracy Kierownictwo zespołu wielokrotnie odwiedzało Centrum Kultury, aby brać udział w szkoleniach skierowanych do nauczycieli i instruktorów tańca, a także zasiadali w Komisji Jury podczas licznych przeglądów.„WIELKOPOLANIE\

24 listopada 2012 roku Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” prowadził szkolenie dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, wczesnoszkolnego i instruktorów tańca, poświęcone dziecięcemu folklorowi Wielkopolski.

Warsztaty poprowadził Piotr Kulka,autor książki „WYBRANE TAŃCE I ZABAWY FOLKLORU WIELKOPOLSKIEGO”. Na bazie tej właśnie publikacji uczestnicy spotkania przyswajali sobie treść teoretyczną i praktyczną zaga„WIELKOPOLANIE\dnienia. Pracy było niemało.

Folklor taneczny w Wielkopolsce cechuje duże zróżnicowanie regionalne, subregionalne, a nawet lokalne, charakteryzuje się też bogactwem form muzyczno-tanecznych, zmiennością metrum, a nawet tempem w obrębie tego samego tańca. Zajęcia rozpoczęły się od podstawowych kroków polki i walcerka, później uczestnicy skupili się na takich zabawach i tańcach jak: „Marynia”, „Brzuchaty”, „Tolija”, „Ceglorz” czy „Szewc”. 

Omówione zostały także stroje subregionalne Bambrów Poznańskich, strój szamotulski, dawnych wsi miasta Poznania, zachodniej Wielkopolski i biskupiański, które na żywo prezentowali młodzi tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. „WIELKOPOLANIE\
Czterogodzinne szkolenie okazało się niewystarczające do zgłębienia wszystkich form tanecznych dziecięcego folkloru Wielkopolski, stąd pomysł na kolejne edycje warsztatów.

Z uwagi na ogr„WIELKOPOLANIE\omne zainteresowanie zagadnieniem Centrum Kultury i Sztuki powtórzy je 2 lutego 2013 r. pierwszą edycję szkolenia dla tych, którzy zgłosili chęć udziału w szkoleniu, ale z uwagi na ograniczoną ilość miejsc nie mogli w nim uczestniczyć.

 

„Wielkopolanie zapraszają do zapoznania się z ofertą Centrum Kultury i Sztuki w Koninie na stronie: http://www.ckis.konin.pl/

                                                                                                                                                                                        PK