ZESPÓŁ „WIELKOPOLANIE” Z PRO SINFONIKĄ
Koncerty szkolne to pomysł na umożliwienie kontaktu z kulturą i sztuką młodej i najmłodszej publiczności. „Wielkopolanie” od wielu lat wyjeżdżają w trasy koncertowe aby wychowywać dzieci i młodzież pośród wartości kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem tańca i muzyki ludowej. Koncert te są uzupełnienie szkolnych programów związanych z szeroko rozumianą kulturą.
– NA LUDOWO, NARODOWO, NA SWOJSKĄ NUTĘ…
– TANIEC W PERUCE I KRYNOLINIE – JAK SIĘ DO TEGO ZABRAĆ?
tancerze zespołu prezentowali polskie tańce narodowe oraz tańce dawne minionych epok.
Podczas pierwszej trasy koncertowej wielkopolskie dzieci i młodzież mogli zapoznać się z historią, strojem i krokami poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Polskie tańce narodowe, część kultury niematerialnej, odegrały bardzo ważną rolę w historii naszego narodu. Wywodzące się z rodzimych regionalnych tańców, rozpowszechniły się na obszarze Polski i zostały uznane za przynależne całemu narodowi. Pierwsze wzmianki o nich zawarto już w średniowiecznych dokumentach. Krakowiak znany był już na dworze Władysława Jagiełły w XIV wieku, a w następnych stuleciach zdobył niezwykłą popularność wśród polskiej szlachty. Podobną drogę przeszły również inne tańce jak polonez, mazur, kujawiak czy oberek, które stanowiły zawsze integralną część polskości.
Podczas drugiej trasy koncertowej „Wielkopolanie” prezentowali tańce epoki Renesansu, Baroku i XIX wieku. Poznańscy artyści zaprezentowali zebranym dzieciom i młodzieży, w jaki sposób bawiono się na dworach i zamkach we Francji, Burgundii, Anglii, Włoszech czy w Polsce. Podczas tej trasy młodzi widzowie mieli okazję zobaczyć między innymi pawanę, galliarda, menueta, poloneza, polkę galopke i wiele wiele innych.
Wszystkie koncerty spotkały się z dużym uznaniem zgromadzonych widzów. Ponad 6000 osób mogło podziwiać kunszt artystyczny wielkopolskich tancerzy, którzy poprzez taniec wdrażają nowe formy wychowawcze oraz kształtują wyobraźnię muzyczną i taneczną.