13 / 01 / 13

ZESPÓŁ „WIELKOPOLANIE” Z PRO SINFONIKĄ

ZESPÓŁ „WIELKOPOLANIE” Z PRO SINFONIKĄKoncerty szkolne to pomysł na umożliwienie kontaktu z kulturą i sztuką młodej i najmłodszej publiczności. „Wielkopolanie” od wielu lat wyjeżdżają w trasy koncertowe aby wychowywać dzieci i młodzież pośród wartości kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem tańca i muzyki ludowej. Koncert te są uzupełnienie szkolnych programów związanych z szeroko rozumianą kulturą. ZESPÓŁ „WIELKOPOLANIE” Z PRO SINFONIKĄ

Od miesiąca października do połowy stycznia Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” współpracował z Pro Sinfonika – młodzieżowym ruchem miłośników kultury i sztuki w Poznaniu. W ramach tej współpracy zaprezentowali się w 80 szkołach na terenie całej Wielkopolski. Podczas dwóch tras koncertowych:
– NA LUDOWO, NARODOWO, NA SWOJSKĄ NUTĘ…
– TANIEC W PERUCE I KRYNOLINIE – JAK SIĘ DO TEGO ZABRAĆ?

tancerze zespołu prezentowali polskie tańce narodowe oraz tańce dawne minionych epok.

 ZESPÓŁ „WIELKOPOLANIE” Z PRO SINFONIKĄ
Podczas pierwszej trasy koncertowej wielkopolskie dzieci i młodzież mogli zapoznać się z historią, strojem i krokami poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Polskie tańce narodowe, część kultury niematerialnej, odegrały bardzo ważną rolę w historii naszego narodu. Wywodzące się z rodzimych regionalnych tańców, rozpowszechniły się na obszarze Polski i zostały uznane za przynależne całemu narodowi. Pierwsze wzmianki o nich zawarto już w średniowiecznych dokumentach. Krakowiak znany był już na dworze Władysława Jagiełły w XIV wieku, a w następnych stuleciach zdobył niezwykłą popularność wśród polskiej szlachty. Podobną drogę przeszły również inne tańce jak polonez, mazur, kujawiak czy oberek, które stanowiły zawsze integralną część polskości.ZESPÓŁ „WIELKOPOLANIE” Z PRO SINFONIKĄ  
 

Podczas drugiej trasy koncertowej „Wielkopolanie” prezentowali tańce epoki Renesansu, Baroku i XIX wieku. Poznańscy artyści zaprezentowali zebranym dzieciom i młodzieży, w jaki sposób bawiono się na dworach i zamkach we Francji, Burgundii, Anglii, WłoszecZESPÓŁ „WIELKOPOLANIE” Z PRO SINFONIKĄh czy w Polsce. Podczas tej trasy młodzi widzowie mieli okazję zobaczyć między innymi pawanę, galliarda, menueta, poloneza, polkę galopke i wiele wiele innych. 

Wszystkie koncerty spotkały się z dużym uznaniem zgromadzonych widzów. Ponad 6000 osób mogło podziwiać kunszt artystyczny wielkopolskich tancerzy, którzy poprzez taniec wdrażają nowe formy wychowawcze oraz kształtują wyobraźnię muzyczną i taneczną.

                                                                                                                      PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: