12 / 06 / 24

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” Uhonorowany Nagrodą Ambasadora Kultury

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” otrzymał zaszczytne wyróżnienie w ramach programu „Ambasador Kultury”, który wspiera rozwój kontaktów między twórcami z Wielkopolski a artystami z zagranicy. Program ten, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, ma na celu promowanie piękna i tradycji regionu na arenie międzynarodowej.

W 2024 roku, Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” został zaproszony przez CIOFF (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Art) do reprezentowania Wielkopolski podczas prestiżowego festiwalu folkloru „2024 Anseong Baudeogi Festival” w Korei Południowej. Festiwal odbędzie się w dniach od 30 września do 7 października 2024 roku i zgromadzi artystów z różnych zakątków świata, aby celebrować i dzielić się swoimi unikalnymi dziedzictwami kulturowymi.

Celem festiwalu jest prezentacja piękna i tradycji uczestniczących państw poprzez zwyczaje, obyczaje i obrzędy, a także międzynarodowa wymiana doświadczeń poprzez wspólną naukę tańca i śpiewu. Festiwal będzie obfitował w liczne prezentacje sceniczne, wieczory folklorystyczne oraz parady w tradycyjnych strojach.

Podczas festiwalu w Anseong, „Wielkopolanie” zaprezentują folklor taneczny i muzyczny swojego regionu oraz całej Polski. Publiczność będzie miała okazję podziwiać tańce i przyśpiewki z okolic Krobi i Domachowa, Dąbrówki Wielkopolskiej, Ziemi Szamotulskiej oraz innych regionów Polski. W repertuarze zespołu znajdą się wiwaty, przodki, równe i walcerki, które zostaną wykonane zarówno w formie in crudo, jak i w artystycznych opracowaniach, z zachowaniem autentycznego instrumentarium oraz form choreograficznych.

„Wielkopolanie” wystąpią w tradycyjnych strojach ludowych charakterystycznych dla danego subregionu, prezentując również unikalne instrumenty wielkopolskie, takie jak dudy wielkopolskie, skrzypce podwiązane, sierszenki i kozioł biały. Wykonywane na nich utwory muzyczne podkreślą bogactwo wielkopolskiej tradycji muzycznej i tanecznej. Koncerty pełnospektaklowe oraz parady uliczne odbywać się będą na scenach w różnych miastach Korei Południowej.

Nagroda „Ambasadora Kultury” to ogromne wyróżnienie dla Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” i wspaniała okazja do promocji wielkopolskiego dziedzictwa kulturowego na międzynarodowej scenie. Dzięki udziałowi w festiwalu w Anseong, zarówno mieszkańcy Korei Południowej, jak i zaproszeni goście będą mogli lepiej poznać i docenić piękno i różnorodność polskiej kultury ludowej.

PZ

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: