22 / 07 / 09

ZAKOŃCZENIE SEZONU 2009

ZAKOŃCZENIE SEZONU 2009Rok 2009 rozpoczął się trzema koncertami w Filharmonii Poznańskiej zatytułowanymi „Słynne polki i marsze”. W styczniu Zespół wystąpił podczas galowego koncertu z okazji

 XX- lecia Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia – Poznań”, gdzie swoje pierwsze kroki taneczne stawiało wielu tancerzy z naszej grupy.

Następnie „Wielkopolanie” zaprezentowali się podczas studniówki Zespołu Szkół Ekonomicznych, na balu charytatywnym organizowanym przez VII Liceum Ogólnokształcące oraz podczas wieczoru starych melodii w Poznańskim Klubie Prawnika „Paragraf.”

Tradycyjnie w czasie karnawału odbył się jubileuszowy XXV Bal Karnawałowy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. Jak co roku, zaproszeni zostali znajomi i przyjaciele zespołu, aby móc jeden z wieczorów spędzić bawiąc się w gronie najbliższych. Tancerze przygotowali specjalny program artystyczny. Były to tańce z Jordanii i Indii nawiązujące do tras koncertowych, które przebyli ” Wielkopolanie” w zeszłym roku. Goście mogli także obejrzeć wystawę zdjęć z Tournee artystycznych po Indiach, Kuwejcie, Turcji i Jordanii, które miały miejsce w 2008 roku. Wiele niespodzianek czekało również na gości podczas wielkiej loterii fantowej.ZAKOŃCZENIE SEZONU 2009

W marcu „Wielkopolanie” rozpoczęli cykl koncertów „Zatańczyć Chopina?”, którego premiera odbyła się 1 marca w Sali Kominkowej poznańskiego Centrum Kultury ZAMEK, będącego częścią projektu „Chopin na pointach, obcasach i piętach”. Celem projektu była próba zatańczenia polonezów, mazurków czy etiud skomponowanych przez Fryderyka Chopina, wykorzystując różne techniki taneczne. Nad całością czuwała pomysłodawczyni i reżyser spektaklu Teresa Nowak. W pierwszym półroczu „Wielkopolanie” zatańczyli 4 koncerty z tego cyklu: w Poznaniu, Suchym Lesie i Pile.

W marcu również zespół rozpoczął cykl koncertów edukacyjnych z zakresu tańców narodowych. Koncerty te odbywały się w marcu i kwietniu na scenach przedszkoli i szkół całego województwa wielkopolskiego. W trakcie tej trasy koncertowej dzieci mogły poznać pięć tańców narodowych. Tancerze zaprezentowali się podczas 154 audycji dla dzieci. W przedszkolach audycje przedstawiane były w formie bajki, w szkołach natomiast miały formę wykładów.

Zespół zorganizował też wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli szkolenia dla wielkopolskich nauczycieli. Dzięki współpracy z poznańskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli kolejny raz został przeprowadzony kurs I stopnia dla nauczycieli z zakresu tańców narodowych oraz tańców naszego regionu. Wykładowcami kursu byli: Jadwiga Banaś i Piotr Kulka, a do zajęć akompaniowała Barbara Florek.

ZAKOŃCZENIE SEZONU 2009Pod koniec marca i w kwietniu zespół przebył drugą trasę koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, z zakresu tańca klasycznego. Podczas 53 koncertów przedszkolaki i młodzież szkolna miała okazję zobaczyć taniec klasyczny do muzyki znanych polskich baletów.

17 kwietnia Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentował się w repertuarze tańców narodowych i wielkopolskich dla polskich prawników w Poznańskim Klubie Paragraf. W miesiącu kwietniu odbyło się także szkolenie młodzieży niemieckiej polskiej z zakresu tańców narodowych w VII Liceum Ogólnokształcącym.

W maju tancerze prezentowali swój program artystyczny podczas Dnia Sportu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na wydziale fizyki na Morasku, gdzie otwarcia uroczystości dokonał JM Rektor UAM prof. Dr hab. Bronisław Marciniak.

16 maja poznańską noc muzeów w Muzeum Etnograficzny rozpoczął koncert Zespołu „Wielkopolanie”. Maj „Wielkopolanie” zakończyli koncertem w restauracji Ostoja w Pobiedziskach. W czerwcu odbył się także koncert z cyklu „Zatańczyć Chopina?” w Pile.

W pierwszy weekend czerwca Zespół wystąpił w pięknej leśnej scenerii na terenie zakola Warty podczas dni Puszczykowa oraz w specjalnie przygotowanym wraz z Radiem Merkury koncertem – spotkaniem z folklorem w Parku Wilsona w Poznaniu.

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” w pierwszej połowie 2009 roku zaprezentował się podczas 236 koncertów dla ogromnej publiczności w całym województwie Wielkopolskim.
                                                                                                                                                                           MK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: