XV DOŻYNKI WIELKOPOLSKIE
Dożynki „to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby podtrzymać jedną z najpiękniejszych polskich tradycji ludowych i wyrazić swoją wdzięczność Bogu i tym, którzy podejmują się trudu uprawy wielkopolskiej ziemi” powiedział Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Tegorocznym gospodarzem XV Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich była Środa Wielkopolska. Uroczystości rozpoczęło otwarcie Wystawy Rolniczej, którego dokonał Krzysztof Grabowski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Wystawa obejmowała następujące działy: rolnictwo – technika rolnicza; ogrodnictwo, architektura krajobrazu i ochrona środowiska. Nie zabrakło również artykułów spożywczych, prezentacji instytucji i organizacji związanych z rolnictwem oraz zagadnień odnoszących się do rozwoju obszarów wiejskich. Jak co roku odbył się także konkurs na najlepsze stoisko wystawy.
O godz. 13. 00 na średzkim Starym Rynku odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem J. E. Ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego.
Po nabożeństwie odbył się uroczysty obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie”. Na scenie tancerze zaprezentowali stroje Bambrów Poznańskich, dawnych mieszkańców wsi miasta Poznania, Biskupian, ziemi Szamotulskiej oraz z okolic Dąbrówki Wielkopolskiej podkreślając w ten sposób piękno i różnorodność kostiumową naszego regionu. Wiwaty, równe, przodki i okrągłe przeplatane ludowymi, wielkopolskimi przyśpiewkami przybliżyły Gospodarzom i Gościom tradycje dożynkową naszego regionu i dawne życie wsi. Po uroczystym obtańczeniu kunsztownego wieńca – symbolu urodzaju, na scenę tancerze zaprosili Starostów Dożynkowych Panią Agatę Stępę oraz Pana Józefa Korczyka. Przy dźwiękach wielkopolskiego równego zaprezentowali oni swoje umiejętności taneczne przed zgromadzoną publicznością, tańcząc z poznańskimi artystami. Po obtańczeniu Starostów nastąpiło uroczyste przekazanie chleba
Gospodarzowi Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego Panu Markowi Wożniakowi, który wypowiadając słowa „Przyjmuję ten chleb jako gospodarz Województwa Wielkopolskiego, obiecuję mądrze i sprawiedliwie go dzielić”
podzielił się nim z mieszkańcami naszego województwa.
Na zakończenie obrzędu “Wielkopolanie” zaprezentowali folklor dawnych mieszkańców miasta Poznania.
Dożynkom towarzyszyła także wystawa rolnicza oraz konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Jego laureatem w tym roku został powiat czarnkowsko-trzcianecki. Na podium uplasował się również powiat pilski i dekanat pniewski.
Organizatorem święta plonów byli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta średzki i Burmistrz Środy Wielkopolskiej.
PK