31 / 08 / 11

XIII DOŻYNKI ARCHIDIECEZJALNO-WOJEWÓDZKIE

XIII DOŻYNKI ARCHIDIECEZJALNO-WOJEWÓDZKIE28 sierpnia 2011 roku odbyły się we Wrześni XIII Dożynki Archidiecezjalno-Wojewódzkie. Organizatorami uroczystości byli Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Starosta Wrzesiński oraz Burmistrz Miasta i Gminy Września.
XIII DOŻYNKI ARCHIDIECEZJALNO-WOJEWÓDZKIE
Po mszy świętej pod przewodnictwem JE Księdza Arcybiskupa Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski uczestnicy tegorocznych dożynek przemaszerowali korowodem do amfiteatru im. Anny Jantar. Uroczystości w amfiteatrze rozpoczęły się od wystąpień gospodarzy oraz przedstawicieli polskiego rządu.

Symbolicznego otwarcia obrzędu dożynkowego dokonał Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak przecinając sierpem powróz uwity z tegorocznego zboża.

XIII DOŻYNKI ARCHIDIECEZJALNO-WOJEWÓDZKIEPo uroczystym otwarciu na scenie zaprezentowali się tancerze i muzycy Zespół Folklorystycznego „Wielkopolanie”. 40 artystów  w wielkopolskich strojach przedstawiło wielotysięcznej widowni pieśni i tańce tradycyjne dla naszego regionu.
„Otwierojcie Gospodarze szeroko wrota…” słowami tej ludowej przyśpiewki rozpoczęli obrzęd dożynkowy wnosząc na scenę dorodny wieniec uwity z tegorocznych łanów zbóż. Po obtańczeniu starostów dożynkowych, którymi byli Pani Arleta Szykowna i Marek Śmidowicz, przedstawicieli wszystkich rolników regionu, na scenę zaproszony został Gospodarz Dożynek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Wożniak. Uroczyste przekazanie chleba wypieczonego z mąki z tegorocznego ziarna odbyło się przy gromkich brawach. Po czym symboliczny chleb został rozdany wśród licznie zgromadzonych gości.
XIII DOŻYNKI ARCHIDIECEZJALNO-WOJEWÓDZKIE

Dożynkom tradycyjnie towarzyszyła Wystawa Rolnicza, w otwarciu której wziął udział Krzysztof Grabowski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.  Jak co roku odbyły się też konkursy na najlepsze stoisko Wystawy i najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy zwyciężył Powiat Międzychodzki, a Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Z nami warto” to laureat pierwszego miejsca w konkursie na najlepsze stoisko Wystawy Rolniczej.

XIII DOŻYNKI ARCHIDIECEZJALNO-WOJEWÓDZKIE

Dzień wcześniej 27.08.2011 roku „Wielkopolanie” uświetnili uroczystości dożynkowe w Potrzanowie, gmina Skoki. Tam oprócz prezentacji obrzędu dożynkowego, zatańczyli również tańce z różnych regionów naszego kraju

04 września Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprezentuje się podczas XXXIII Targów Michałowskich i Gminnych Dożynek w Mieścisku, po których to wielkopolscy artyści wyjeżdżają na Międzynarodowy Festiwal na Słowację.

To nie koniec spotkań „Wielkopolan” z dożynkową widownią. 25 września zespół reprezentować będzie nasze województwo podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.
                                                                                                                                                                                                    PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: