04 / 07 / 23

Wystawa: Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej

Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkową wystawę online, poświęconą tematowi “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej“. Ta fascynująca ekspozycja prezentuje zbiór 35 kobiecych strojów tradycyjnych pochodzących z różnych subregionów Wielkopolskich.

Prace zbierania strojów zostały podjęte przez Piotra Kulkę, kierownika Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie”, który z wielkim zapałem poszukiwał i gromadził te unikalne elementy wielkopolskiego dziedzictwa. Opracowanie graficzne wystawy zostało powierzone Danielowi Powroziewiczowi, zaś kuratorem sprawującym pieczę nad całością jest Paweł Zawadzki.

Wystawa “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej” ma na celu podkreślenie bogactwa i różnorodności kultury tradycyjnej, lokalnego stylu ubierania się podczas świąt lub uroczystości rodzinnych oraz dziedzictwa regionalnego, które do końca nie jest znane. Prezentowane stroje, których rozwój przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku, pochodzą ze zbiorów wielu zespołów wielkopolskich, muzeów oraz osób prywatnych. Niektóre z nich są zabytkowe, ale znaczną część stanowią stroje zrekonstruowane na przestrzeni lat, w tym ostatnich latach m.in. strój krajeński, wiejski poznański czy raszkowski.

Podczas oglądania wystawy z pewnością zwrócą Państwo uwagę na niezwykłe bogactwo form i technik wykonania przystojów, takich jak nakrycia głowy, kryzy czy zapaski. Różnorodność stosowanych haftów i krojów czepców w tych strojach jest niezwykle imponująca i trudno spotkać takie zróżnicowanie w innych częściach kraju. Każdy subregion szczycił się swoim charakterystycznym typem nakrycia głowy.

Wystawę “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej” wykonaną przez Daniela Powroziewicza i Pawła Zawadzkiego można było podziwiać w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu z okazji dnia kobiet. Jednakże, z myślą o dotarciu do jak największej liczby osób, zapraszamy Państwa do podziwiania tej wyjątkowej ekspozycji w formie online!

Jeśli są Państwo zainteresowani wypożyczeniem fotografii oprawionych w ramy, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: pawel.zawadzki@wbp.poznan.pl. Dzięki temu będziecie Państwo mieli okazję cieszyć się tym pięknym dziedzictwem i podzielić się nim z innymi.

Wierzymy, że wystawa “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej” dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń i pozwoli lepiej zrozumieć bogactwo naszej regionalnej tradycji. Pragniemy Państwa serdecznie zaprosić do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy online i odkrycia tajemnic wielkopolskich strojów.

Serdecznie zapraszamy!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: