18 / 04 / 11

WYBRANE TAŃCE I ZABAWY FOLKLORU WIELKOPOLSKIEGO

WYBRANE TAŃCE I ZABAWY FOLKLORU WIELKOPOLSKIEGOPublikacja autorstwa Piotra Kulki powstała z zapotrzebowania płynącego od nauczycieli oraz instruktorów uczestniczących na zajęciach w ramach kursów doskonalących poświęconych dziecięcemu folklorowi tanecznemu Wielkopolski.  Organizatorem tych zajęć była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu wraz z Zespołem Folklorystycznym „Wielkopolanie”. Tematyka ich stanowiła pomoc w realizacji założeń programowych placówek kultury i szkolno-wychowawczych dotyczących poznawania dziedzictwa kulturowego własnego regionu.
Zakres i forma zawartego materiału w niniejszej publikacji w założeniu autora jest przyjściem z pomocą merytoryczną i metodyczną nauczycielom i instruktorom pracującym z dziećmi. Stąd też zawarty materiał obejmuje wiedze o tańcach i zabawach z wielu subregionów Wielkopolski w opisach ruchu wraz z muzyką na załączonej płycie.
Treść publikacji stanowią opisy tańców i zabaw tanecznych zawierające charakterystyczne, występujące w tradycji, kroki, figury taneczne oraz ich przykładowy przebieg.
Zawarty na płycie materiał muzyczny został opracowany przez Stanisława Horbika, a nagrany przez Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, który współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Materiał ten stanowić będzie niewątpliwie pomoc w praktyce instruktorskiej, a jednocześnie pozwoli ukazać zróżnicowane bogactwo folkloru muzyczno-tanecznego Wielkopolski poprzez wybrany repertuar oraz oryginalne składy instrumentalne kapel.
Zawarty materiał w publikacji stanowi wybór tradycyjnych form tanecznych i zabaw wykonywanych przede wszystkim przez dzieci, ale także w tradycji przez dorosłych.

„Wielkopolanie” składają serdeczne podziękowania Pani profesor Mirosławie Bobrowskiej, zasłużonej folklorystce i pedagogowi, ekspertowi polskiej sekcji CIOFF za przekazaną im wiedzę o polskim, a w szczególności wielkopolskim folklorze i wsparcie cennymi uwagami w redakcji niniejszego wydawnictwa.   

Spis utworów zawartych w publikacji i na płycie:WYBRANE TAŃCE I ZABAWY FOLKLORU WIELKOPOLSKIEGO
Kozali mi kury paść – Szamotuły
Ojciec wielki – Szamotuły
Poszła niewiasta – Szamotuły
Miała matka syna – Szamotuły
Walczyk figurowy – Żerków
Mój tatusiu – Dąbrówka Wielkopolska
Polka jarocinka – Jarocin
Polka węgierka – Dąbrówka Wielkopolska
Moja Maryneczka – Jedlec
Posłała mnie matka – Dąbrówka Wielkopolska
Wisielok – Przyprostynia
Marynia – Szamotuły
Bernardyn – Dąbrówka Wielkopolska
Brzuchaty – Włoszakowice
Ceglorz – Gołuchów
Chłopiec – Gołuchów
Chusteczkowy – Szamotuły
Dupnik – Skórzewo
Gołąbek – Szamotuły
Idź sobie – Szamotuły
Koza – Podmokle
Lusterkowy – Szamotuły
Mietlorz – Nowy Dwór
Poniewierany – Szamotuły
Szewc – Dachowa
Tolija – Kalisz

Opracowanie muzyczne utworów
Stanisław Horbik
Wykonawcy: Kapela: Dankiewicz Sebastian – skrzypce, Horbik Andrzej – kozioł weselny, klarnet, Konwiński Zbigniew – maryna, kontrabas, Lorek Robert – klarnet, Peczyński Mieczysław – skrzypce, Zboralska Anna – skrzypce
Śpiew: Chmielewska Klaudia, Effert Magdalena, Frącek Wojciech, Galasiński Jan, Gulczyńska Zuzanna, Hermanowicz Daniel, Jacewicz Arkadiusz, Jaworska Hanna, Kądzioła Maja, Krzyżanowski Łukasz, Lesiuk Grzegorz, Marciniak Bartosz, Mazurek Katarzyna, Mazurek Karol, Mszanowska Marta, Ostrowski Wojciech, Ostwald Marta, Pacyna Martyna, Ponichtera Oliwer, Pospiech Agata, Sampara Katarzyna, Stocka Paulina, Szymański Mikołaj, Wawrzynek Michał

Zamówienia na publikację należy składać: księgarnia@wbp.poznan.pl lub wielkopolanie@folklor.pl

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: