26 / 10 / 18

WRONKI 2018

Turnieje tańców polskich pod patronatem Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), odbywają się w różnych miejscowościach Polski, zazwyczaj raz w miesiącu. Pary, występujące w strojach wizytowych, rywalizują na parkiecie w takt polskich tańców narodowych (różnych w zależności od kategorii wiekowej) i poddane są ocenie komisji sędziowskiej. Tego typu turnieje stanowią piękną formę kultywowania polskich tradycji tanecznych.

Jedynym takim turniejem w województwie wielkopolskim jest Turniej Tańców Polskich o Wielkopolski Bat, który w tym roku obchodził swój V jubileusz.

20 października na Hali Sportowej przy Gimnazjum we Wronkach na parkiecie swój kunszt artystyczny zaprezentowało ponad 150 par, rywalizujących zarówno w kategorii tańców narodowych jak również regionalnych. Na parkiecie pojawiły się zespoły niemalże z całej Polski w tym paru z Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

„Wielkopolanie” rywalizowali zarówno podczas Turnieju Tańców Polskich oraz w Turnieju Regionalnym, w który to ukazywali piękno wielkopolskich tańców z regionu szamotulskiego.

Wśród Jury zasiedli: Jan Łosakiewicz (sędzia główny), Anna Gryszun (sędzia z Krakowa), Monika Hildebrandt (sędzia z Zamościa), Dariusz Skrzydlewski (sędzia konsultant z Warszawy), Ewa Miś-Krzemińska (sędzia z Nowej Rudy), rywalizacje podczas Turnieju Regionalnego oceniali Jan Łosakiewicz (sędzia główny), Jadwiga Banaś (sędzia z Poznania) oraz Piotr Kulka (sędzia z Poznania).

Tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” uklasyfikowali się bardzo wysoko zajmując:

w Turnieju Regionalnym:

1 miejsce w kategorii V Wojciech Frącek i Magdalena Zgoła
2 miejsce w kategorii V Mikołaj Szymański i Weronika Gramse
3 miejsce w kategorii V Tomasz Sabok-Rzepka i Agata Pospiech
6 miejsce w kategorii V Hubert Gramse i Nicol Krzyżanek
półfinał:
w kategorii V Daniel Powroziewicz i Zofia Bróździńska oraz Mikołaj Koczorowski i Oliwia Lorenz  

1 miejsce w kategorii IV Filip Laskowski i Maja Murmiłło
6 miejsce w kategorii IV Mateusz Luma i Anna Rzepnicka

w Turnieju Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat”

2 miejsce w kategorii VA  Tomasz Sabok-Rzepka i Weronika Lempe
2 miejsce w kategorii VB Mikołaj Szymański i Adrianna Szymaniak
4 miejsce w kategorii VB Hubert Gramse i Nicol Krzyżanek
6 miejsce w kategorii VB Mikołaj Sierpiński i Weronika Gramse

Turniej we Wronkach to prawdziwe święto ukazujące nie tylko piękno polskiej kultury ale także przyczynia się do ocalenia od zapomnienia tańców i tradycji wielkopolskich.

Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat” odbył się dzięki wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Wronki, a także za sprawą organizatorów: Stowarzyszenia Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor”, Wronieckiego Ośrodka Kultury, Wronieckiego Stowarzyszenia Kultury, Zespołu Folklorystycznego „Marynia” oraz Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF.

                                      PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: