22 / 12 / 09

WIELKOPOLSKIE WIGILIE

WIELKOPOLSKIE WIGILIEŚwięta Bożego Narodzenia, obchodzone od IV w., na przestrzeni wieków kształtowały zwyczaje ludowe i obrzędy religijne. Jedne z nich stopniowo znikały, inne dotrwały do naszych czasów w formie szczątkowej lub wzbogaconej. Zwyczaje pogańskie zespoliły się z chrześcijańskimi, a każdy naród zabarwił je specyficznymi cechami własnej kultury, nadając im swoistą treść.
Pięknym zwyczajem bożonarodzeniowym jest śpiewanie kolęd. Kolęda przez wieki towarzyszyła wszędzie Polakom. Kolędy śpiewała i śpiewa cała Polska. Ponadto kolęda jest żywym pomnikiem dawnych wieków, spuścizną, która nas z nimi łączy, sympatyczną swoją prostotą i swoim charakterystycznym humorem, jest wyrazem uczuć szlachetnych i dobrych. Jest w niej dostojność i skupienie duchowe, zaduma i tęsknota, rzewność i czułość. Jest więc kolęda zarazem pieśnią kościelną i świecką, chętnie śpiewaną w kościele i w domu. WIELKOPOLSKIE WIGILIE

W grudniu tego roku „Wielkopolanie” czterokrotnie zaśpiewali kolędy i pastorałki, które mają w swoim repertuarze.
16 grudnia odbyła się Wigilia Zespołu Folklorystycznego ‘Wielkopolanie”. Tancerze zaśpiewali kolędy i pastorałki niemalże z całego kraju spędzając ten wyjątkowy wieczór z byłymi tancerzami zespołu i jego przyjaciółmi. Przy blasku świec nie zapomniano i o tych najbardziej potrzebujących. Tak jak w zeszłym roku i w tym „Wielkopolanie” zbierali prezenty dla małej Ady Wnuk, dziewczynki chorej na nieuleczalna chorobę SMA1.
17 grudnia „Wielkopolanie” zaprezentowali się w świątecznym programie artystycznym w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Tego samego dnia wieczorem wystąpili w Pałacu Działyńskim w Poznaniu podczas „Wigilii u Działyńskich”.
18 grudnia „Wielkopolanie” zaśpiewali na firmowej wigilii firmy Kreisel.   

Nie jest to jednak koniec koncertów kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. 31 stycznia 2010 roku poznańscy artyści zaprezentują się dla mieszkańców naszego regionWIELKOPOLSKIE WIGILIEu w Kościele p.w. św. Kazimierza w Gułtowach.   

„Wielkopolanie” obecnie przygotowują nowy program artystyczny, którego zaprezentują na Malcie podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, który odbędzie się od 27.12 – 03.01.2010 r.  Malta będzie 46 państwem świata, które odwiedzą „Wielkopolanie” prezentując folklor swojego i innych regionów Polski.
                                                                                                          PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: