17 / 04 / 23

Wielkopolanki w finale „Jopka”!

Uczestnik konkursu w trakcie wystąpienia

16 kwietnia w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza odbył się II etap III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Po raz kolejny Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” miał zaszczyt być organizatorem kolejnych przesłuchań, tym razem w formie makroregionalnej dla kilku miast w Polsce: Poznania (woj. wielkopolskie), Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry (woj. lubuskie), a także Szczecina (woj. zachodniopomorskie). „Wielkopolanie” ugościli uczestników z powyższych ośrodków, którzy zakwalifikowali się z I rundy Konkursu.

Organizatorem III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka jest Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Konkurs dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Pomysłodawcom przedsięwzięcia przyświeca idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona Konkursu. Przesłuchania pierwszej części Konkursu zostały przeprowadzone w blisko pięćdziesięciu ośrodkach lokalnych, z pośród których wyłoniono uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu Konkursu. W tej części mieli oni obowiązek przygotować trzy utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” – dwa nowe oraz jeden utwór, który wykonali w trakcie I etapu.

Uczestnicy Konkursu rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych, prezentując swoje umiejętności wokalne przed Jury, w którego skład wchodzili:

– Mirosław Ziomek – Chórmistrz Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”,

– Waldemar Reich – Kierownik Biura Konkursu,

– Anna Janosz – Profesor Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej w Gdańsku,

– Karolina Staśkiewicz Krzak – etnomuzykolog i pedagog muzyczny.

W trakcie II etapu Konkursu, jury, uczestnicy oraz publiczność mogli usłyszeć umiejętności wokalne dwóch tancerek Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”:

– Dominiki Dzilne w kategorii I,

– Mai Murmiłło w kategorii III.

Obie uczestniczki urzekły Jury swoimi głosami i otrzymały kwalifikację do rundy finałowej Konkursu!

Na zmagania trzeciego etapu zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostaną zaproszeni do siedziby „Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą, gdzie po wyłonieniu najlepszych głosów w Polsce odbędzie się koncert galowy zespołu „Mazowsze” z ich udziałem.

Wszystkim uczestnikom Konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy następnych sukcesów!

FL

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: