08 / 03 / 09

„Wielkopolanie” tańczą Chopina
„Wielkopolanie” tańczą Chopina1 marca br. w Sali Kominkowej poznańskiego Centrum Kultury ZAMEK odbyła się premiera koncertu „Zatańczyć Chopina?” będącego częścią projektu „Chopin na pointach, obcasach i piętach”. Celem projektu była próba zatańczenia polonezów, mazurków czy etiud skomponowanych przez Fryderyka Chopina różnymi technikami tańca przez poznańskich artystów. 

Zespół Folklorystyczny WIELKOPOLANIE został zaproszony do udziału w projekcie przez jego pomysłodawczynię i scenarzystkę Panią Teresę Nowak. Przez wiele tygodni tancerze przygotowywali się do wykonania choreografii poloneza ułożonej przez kierownika artystycznego zespołu Pana Leszka Rembowskiego. Taniec zawierał figury często spotykane na XIX-wiecznych salonach współczesnych Chopinowi i jego muzyce. Poza tym soliści Zespołu: Hania Jaworska, Jasiu Galasiński i Marcin Lewandowski przedstawili scenkę szlacheckich umizgów wyjętych jakby z „Pana Tadeusza”. Trzeba przyznać, że w połączeniu z etiudą Chopina wywarła ona du„Wielkopolanie” tańczą Chopinaże wrażenie na publiczności.

Poza WIELKOPOLANAMI na scenie zaprezentowały się również tancerki z Zespołu Plastyki Ruchu pod kierownictwem Pani Teresy Nowak oraz Tancerze z Poznańskiej Formacji Hip Hop „Yatey” działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. Wystąpiła również absolwentka Poznańskiej Szkoły Baletowej.  

Muzyka Chopina grana była nie tylko na żywo przez Panią Ewę Rubinowską, ale również w wersji bardziej nowoczesnej, zremiksowanej na styl rapu.

Cały koncert zwieńczył wspólny występ wszystkich grup. Publiczność wypełniająca po brzegi Salę Kominkową nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, dając dowód na to, że jak najbardziej „Można zatańczyć Chopina”.

„Na kolejne odsłony „Zatańczyć Chopina?” Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zaprasza w maju, czerwcu i październiku.

 

Teraz WIELKOPOLANIE przygotowują się do kolejnego cyklu audycji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z zakresu tańców narodowych. Przez cały marzec i kwiecień odwiedzą ok. 200 szkół i przedszkoli w całej Wielkopolsce.

 
BM

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: