08 / 12 / 14

WIELKOPOLANIE PREZENTUJĄ KULTURĘ

Ponad 13000 dzieci i młodzieży wielkopolskich szkół i przedszkoli uczestniczyło WIELKOPOLANIE PREZENTUJĄ KULTURĘw koncertach edukacyjnych zorganizowanych przez Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” w miesiącu listopadzie. WIELKOPOLANIE PREZENTUJĄ KULTURĘW 97 placówkach oświatowo-kulturalnych uczestnicy mieli okazję podziwiać piękno strojów i tańców renesansowych, barokowych, XIX- wiecznych, a także rodzime tańce z okolic Wielkopolski, Rzeszowa i Przeworska, Bytomia i Rozbarska, a także Krakowiaków Wschodnich. 

Podczas pierwszej trasy koncertowej „Wielkopolanie” zaprezentowali zebranym dzieciom i młWIELKOPOLANIE PREZENTUJĄ KULTURĘodzieży, w jaki sposób bawiono się na dworach i zamkach we Francji, Burgundii, Anglii, Włoszech czy w Polsce. Widzowie mieli okazję zobaczyć między innymi pawanę, galliardę, menueta, poloneza, polkę galopkę i wiele wiele innych. 

W programie koncertowym drugiej trasy znalazły się tańce rodzime i naniesione przełomu XIX i XX wieku. Słuchacze podczas audycji mieli okazję zobaczyć różnorodność polskiego folkloru w stroju, tańcu, muzyce i instrumentach charakterystycznych dla poszczególnWIELKOPOLANIE PREZENTUJĄ KULTURĘych regionów. Największe zainteresowanie słuchaczy wzbudzały wielkopolskie instrumenty ludowe – dudy wielkopolskie, których uczniowie nie tylko mogli posłuchać, ale również dotknąć. 

Wszystkie koncerty spotkały się z dużym uznaniem zgromadzonych widzów. Wszyscy mogli podziwiać kunszt artystyczny wielkopolskich tancerzy, którzy poprzez taniec wdrażają nowe formy wychowawcze oraz kształtują wyobraźnię muzyczną i taneczną. 

WIELKOPOLANIE PREZENTUJĄ KULTURĘWIELKOPOLANIE PREZENTUJĄ KULTURĘEdukacyjne koncerty szkolne to pomysł na umożliwienie kontaktu z kultu i sztuką młodej i najmłodszej publiczności. „Wielkopolanie” od wielu lat wyjeżdżają w trasy koncertowe, aby wychowywać dzieci i młodzież pośród wartości kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem tańca i muzyki ludowej. Koncert te są uzupełnienie szkolnych programów związanych z szeroko rozumianą kulturą.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: