05 / 12 / 11

WIELKOPOLANIE „OD KUCHNI”

WIELKOPOLANIE „OD KUCHNI”Niepełnosprawna młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 zwróciła się do Kierownictwa Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” z prośbą poznania folkloru polskiego, ale od zaplecza.
W ramach projektu „Muzyczne Wariacje” gimnazjaliści mieli poznać kulturę polską, muzykę i stroje,WIELKOPOLANIE „OD KUCHNI” ale nie pokazywane podczas koncertów, a zobaczyć pragnęli jak wygląda garderoba zespołu folklorystycznego, jak wyglądają przygotowania kostiumów do koncertu i jak ubiera się poszczególne stroje. Wielkim zaskoczeniem dla młodych gości już na początku była ilość kostiumów jakie posiadają „Wielkopolanie”.
Po krótkim wprowadzeniu Pan Piotr Kulka kierownik zespołu zaprosił gości do serca biura zespołu, a więc do kostiumowni, gdzie rozpoczął audycję. Dzieci od razu zwróciły uwagę na stroje łowickie. Mimo ich ciężaru, dziewczynki chciały założyć ten barwny strój. Następnie przyszedł czas na stroje księstwa warszawskiego, kontusze i tak dalej, aż wszyscy poznali osiemnaście regionów, które maja „Wielkopolanie” w swoich zasobach. Zabawy i śmiechu nie było końca. Goście zadawali bardzo cenne pytania, a po godzinnej audycji od razu rozpoznawali stroje, które przypisane były mężatkom i panienkom.
Następnie przyszedł czas, aby poznać nakrycia głowy, przypisane poszczególnym strojom, w które były ubrane niepełnosprawne dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych. Z tym już młodzież nie miała problemów. Wielkim zaskoczeniem było dla gospodarzy jak z  pewną nuta nieśmiałości wyciągali palec, aby pokazać, która czapka, czy który wianek pasuje do stroju w którym byli ubrani. WIELKOPOLANIE „OD KUCHNI”Przybyli gości najbardziej byli zaskoczeni czepcami wielkopolskimi.WIELKOPOLANIE „OD KUCHNI” Nakrycia głów Szamotulanek, Biskupianek, kobiet z regionu kozła czy mieszkanek dawnych wsi miasta Poznania, a także Bamberek wywarły na młodzieży niezapomniane wrażenie. Strój Bamberek Poznańskich, którego Pani Marta Ostwald ubierała wybranej dziewczynce, wprowadził przybyłą młodzież w zadumę. Nikt nie mógł uwierzyć z ilu elementów składa się taki strój i jak się go ubiera.
Następnie przyszedł czas na zapoznanie dzieci z kulturą muzyczną regionu. Goście mogli poznać instrumenty charakterystyczne dla naszego regionu: dudy wielkopolskie, Marynę i kozła weselnego, na którym jeden z młodzieńców mógł nawet spróbować zagrać.
Na zakończenie prawie dwugodzinnej audycji dzieci otrzymały skromne upominki od tancerzy zespołu.
Była to audycja, która na zawsze pozostanie w pamięci prowadzących, a Kierownictwo zespołu serdecznie dziękuje młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych za odwiedzenie ich siedziby i duże zaangażowanie podczas lekcji kultury polskiej.        

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: