20 / 08 / 13

„WIELKOPOLANIE” NAGRODZENI

GALERIA

„WIELKOPOLANIE” NAGRODZENITydzień Kultury Beskidzkiej, największa w kraju i jedna z największych imprez folklorystycznych na świecie, obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia.

Podczas wielkiego święta folkloru przez 9 dni w Wiśle, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu i Szczyrku uczestniczyło ponad 100 zespołów pieśni i tańca z ok. 30 państw z różnych kontynentów, 4 tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków, dało ponad 50 kilkagodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach. Koncertom tym towarzyszyły liczne wystawy, kiermasze i spotkania z ludowymi twórcami.

W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbywały się dwie imprezy konkursowe: Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które w tym roku po raz trzeci z rzędu odbyły się w wiślańskim Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. Była to 24 edycja Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, które są organizowane od 1990 roku. Podstawowym założeniem międzynarodowych spotkań jest prezentacja oraz poznanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów. „WIELKOPOLANIE” NAGRODZENIW tym roku również kilkanaście grup z różnych zakątków świata zabrało wiślańską publiczność w niezwykłą, bardzo egzotyczną podróż. Na scenie w Amfiteatrze wielotysięczna publiczność oglądała wykonawców m.in. z Brazylii, Paragwaju, Turcji, Rumunii, Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Macedonii, Albanii, Serbii, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz z Polski. Kraj nasz reprezentowali: Zespół Brenna” z Brennej, „Siemianowice” z Siemianowic Śląskich oraz Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”. Ich sceniczne zmagania oceniała Międzynarodowa Rada Artystyczna złożona z wybitnych znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów z całego świata.

Celem międzynarodowych spotkań jest kultywowanie i propagowanie bogactwa kultury ludowej różnych krajów świata przez zespoły prezentujące najcenniejszy i autentyczne wartości kulturowe w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych. Udział w nich mogły wziąć tylko zespoły kultywujące tradycje folklorystyczne określonego regionu własnego kraju, pożądane było również aby pieśń, muzyka i taniec prezentowane były w swym tradycyjnym kształcie w powiązaniu z obrzędem, zwyczajem, zabawa i praca. Charakter widowiska w sposób naturalny musiał funkcjonować w tradycyjnej rodzimej kulturze.

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” biorący udział w 24 Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w ramach 50 Tygodnia Kultury Beskidzkiej przygotował program prezentujących tańce, zwyczaje i obrzędy czterech regionów Wielkopolski w tradycyjnych strojach ludowych odpowiednich dla każdego regionu.

„WIELKOPOLANIE” NAGRODZENIW programie konkursowego koncertu znalazły się:

„W Gościńcu” zwyczaje, tańce i przyśpiewki z:

– Biskupizny (Krobia, Posadowo, Domachowo itd.)

– oraz regionu szamotulskiego

oraz dwa obrazki związane ze zwyczajem wielkopolskich ostatków (zakończenie karnawału):

– „Chodzymy po rożnie” – zachodnia Wielkopolska (Dąbrówka i okolice)

„Poznański podkoziołek” obrazek zwyczajowy zawierający folklor muzyczno – taneczny dawnych wsi miasta Poznania – rodzimych mieszkańców Wielkopolski oraz Bambrów – osiadłych w okolicach Poznania, przybyłych z Bambergu w XVIII wieku.

Programowi towarzyszyły cztery subregionalne, oryginalne składy kapel, w których zespół zaprezentował archaiczne instrumenty wielkopolskie: dudy wielkopolskie, skrzypce podwiązane, kozioła weselnego oraz marynę.

Zwyczaje, obyczaje, stroje, tańce i śpiew niezwykle zachwycił międzynarodowe Jury. Za swoją prezentację Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” otrzymał:
„WIELKOPOLANIE” NAGRODZENI
NAGRODĘ

ZA STYLOWĄ PREZENTACJĘ WIELKOPOLSKICH ZWYCZAJÓW KARNAWAŁOWYCH W STROJACH, MUZYCE, TAŃCACH I REKWIZYTACH

pokonując tym wiele zagranicznych grup startujących w konkursie.

50 Tydzień Kultury Beskidzkiej to nie tylko estradowe koncerty, ale także korowody zespołów w wielu miastach. „Wielkopolanie” uczestniczyli w paradzie międzynarodowych zespołów w Wiśle. Podczas korowodu prezentowali tańce, przyśpiewki i stroje Bambrów Poznańskich oraz mieszkańców dawnych wsi miasta Poznania. Te drugie, po raz pierwszy w historii zostały zaprezentowane na scenach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, poza rodzimym Poznaniem. Po raz pierwszy, w historii Polski, folklor dawnych wsi miasta Poznania „Wielkopolanie” przenieśli na scenę i ukazali widzom podczas koncertu kończącego obchody 50-lecia ich działalności w kwietniu br.      

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne odbywały się pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF), a ich głównym organizatorem, podobnie jak całego Tygodnia Kultury Beskidzkiej był Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, z którym ściśle współpracuje Wiślańskie Centrum Kultury.

„WIELKOPOLANIE” NAGRODZENITydzień Kultury Beskidzkiej to nie tylko święto folkloru i sztuki ludowej, ale przede wszystkim tańca, śpiewu, muzyki, zabawy i radości. Impreza jest doskonałą okazją do kontaktu z rodzimą kulturą ludową, jak również do zapoznania się z różnorodną i niejednokrotnie orientalną kulturą innych państw i narodów. To najstarsza, największa i najdłużej trwająca w Europie impreza folklorystyczna wpisana w kalendarz światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem C.I.O.F.F. – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Tradycyjnej. W ramach TKB odbyło się wiele imprez towarzyszących, m.in. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, wspomniane Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle, Gorolskie Święto w Jabłonkowie (Republika Czeska), Festyn Istebniański w Istebnej oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. 

W trakcie Tygodnia Kultury Beskidzkiej każdy znalazł coś dla siebie, poza koncertami zespołów, kapel i solistów, odbywały się wystawy i kiermasze twórczości ludowej, konkursy literackie, posiady gawędziarzy i poetów ludowych, seminaria i sesje popularnonaukowe. Równie ciekawym wydarzeniem był towarzyszący TKB Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego lokalni twórcy ludowi prezentowali i sprzedawali swoje wyroby.

PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: