03 / 02 / 09

„WIELKOPOLANIE” NA XX LECIU „CEPELII-POZNAŃ”

„WIELKOPOLANIE”  NA XX LECIU „CEPELII-POZNAŃ”XX lecie Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań” to wielkie wydarzenie dla tancerzy „Wielkopolan”. To właśnie w tym zespole zaczyna się ich kariera. W wieku siedmiu lat zaczynają tańczyć pod okiem Pani Jadwigi Banaś i Grażyny Rogalińskiej aby móc następnie zatańczyć w Zespole Folklorystycznym „Wielkopolanie”.
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań” Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 w Poznaniu powstał w roku 1988 z inicjatywy Henryka Manieckiego. Około 80 dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów z Poznania i okolic ćwiczy w trzech grupach wiekowych. 20-letnią historię Zespołu utworzyło około 1500 dzieci, które brały udział w regularnych zajęciach, około 350 występów w Poznaniu, Wielkopolsce i Polsce, 24 wyjazdy zagraniczne, na których dzieci były ambasadorami kultury polskiej na ok. 220 koncertach. Na festiwalach dzieci zawsze zdobywały ogromny aplauz publiczności, czego wynikiem były ponowne zaproszenia. Twórcy programu artystycznego zadbali o jego wysoki poziom, nie tylko wykonawczy, ale również starali się nie tracić zgodności z polską tradycją. Przeniesiony dziecięcy folklor na scenę jest autentyczny i dostosowany do wieku młodych wykonawców. „WIELKOPOLANIE”  NA XX LECIU „CEPELII-POZNAŃ”
Koncert galowy z okazji XX lecia zespołu składał się z dwóch części : „Wielkopolska” – tu żyjemy i „Z biegiem Wisły”. Widzowie mieli okazję poznać folklor trzech podregionów Wielkopolski oraz ośmiu regionów Polski leżących nad Wisłą. Podczas tego niezwykłego wydarzenia „Wielkopolanie” zaprezentowali się w strojach Bambrów Poznańskich, tańcach szamotulskich oraz tańcach z regionu łowickiego. Podczas tych ostatnich wraz ze swoimi młodszymi kolegami zatańczyli klepoka i polkę.
BRAWO BRAWO BRAWO dla Kierownictwa, Tancerzy i Muzyków Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań”
                                                                                                                                                                                                            PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: