24 / 09 / 15

WIELKOPOLANIE NA ŚLUBNYM KOBIERCU

WIELKOPOLANIE NA ŚLUBNYM KOBIERCUKiedy właściwie poznali się nowi małżonkowie, trudno jednoznacznie powiedzieć. Hania rozpoczęła swoją przygodę z folklorem w roku 1997 w Dziecięcym Zespole FolklorystycznyWIELKOPOLANIE NA ŚLUBNYM KOBIERCUm „Cepelia-Poznań”. Jan do „Cepelii-Poznań” dołączył w roku 2000, jednak wtedy nie mieli możliwości spotkania się, gdyż Jan jako zdolny mody człowiek,  trafił od razu do starszej grupy. Po roku do grupy tej dołączyła również Hania , jednak wtedy nic nie zapowiadało miłosnego zakończenia znajomości. 

Wraz z innymi tancerzami udało im się z biegiem czasu stworzyć grupę znajomych, którzy nie tylko spotykali się na zajęciach w zespole, ale także wspólnie spędzali czas wolny. W roku 2006 Hania i Jan wstąpili w szeregi Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, w którym tańczą do dnia dzisiejszego. W tym samym roku obydwoje rozpoczęli Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Ich znajomość zaś coraz bardziej się zazębiała. WIELKOPOLANIE NA ŚLUBNYM KOBIERCU

W chwili obecnej Hania jest absolwentką prawa na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu, jednak jej zawodowe drogi dalekie są od kancelaryjnego biurka. Jan ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Obecni e występuje m.in. na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu.

WIELKOPOLANIE NA ŚLUBNYM KOBIERCUOd lat są czołowymi tancerzami Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, nie tylko za sprawą swoich umiejętności tanecznych i scenicznych, ale także dzięki wieloletniemu zaangażowaniu w życie zespołu.

Obydwoje się instruktorami tańca ludowego. Od 2010 roku wspólnie prowadzą Zespół Folklorystyczny „Marynia” we Wronieckim Ośrodku Kultury we Wronkach. Prężnie działają w ruchu Tańców Polskich organizując m.in. Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat”. Prowadzony przez nich zespół regularnie podnosi swoje umiejętności i poziom artystyczny. Ich podopieczni zajmują czołowe lokaty na ogólnopolskich imprezach, zaś oni doceniani są przez lokalne władze.

Aktywnie działają również w organizacji pozarządowej – Stowarzyszeniu Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor”. Wspólnie organizują Regionalny Przegląd Pieśni Ludowej „Kukułeczka”, aktywnie włączają się w organizację Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Folkloru KIDS FUN FOLK, organizują szkolenia dla nauczycieli i instruktorów z zakresu tańca ludowego. Swoimi działaniami na każdym kroku promują polską kulturę ludową.WIELKOPOLANIE NA ŚLUBNYM KOBIERCU

Od 2014r. Hania jest kierownikiem organizacyjnym Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” i przygotowuje pary zespołu do udziału w Ogólnopolskich Turniejach Tańców Polskich.

Biorąc pod uwagę tak aktywną działalność w świecie folkloru na ślubie Hani i Jana nie mogło zabraknąć ludowych akcentów. W kościele poza licznie zgromadzonymi gośćmi, znalazło się też ponad 100 osób w strojach ludowych. Tancerze ich macierzystego zespołu Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań” w strojach krakowskich, podopieczni z Zespołu Folklorystycznego „Marynia” w strojach szamotulskich oraz przyjaciele z Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” w strojach bamberskich i biskupiańskich. WIELKOPOLANIE NA ŚLUBNYM KOBIERCUZgromadzeni goście włączyli się w liturgię poprzez czytanie Pisma Świętego, śpiew czy niesienie darów. Po złożeniu sobie przez nowożeńców przysięgi miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej, w kościele rozbrzmiały gromkie brawa. Na zakończenie liturgii nastąpił wzruszający moment, gdy wszystkie trzy zespoły przy akompaniamencie kapeli, zaśpiewały „Czarną Madonnę”.

Pod kościołem rozbrzmiewały wielkopolskie przyśpiewki, które umilały czas gościom czekającym na złożenie życzeń Młodej Parze.WIELKOPOLANIE NA ŚLUBNYM KOBIERCU

 Wielkopolanie podarowali Młodej Parze ich wymarzony prezent – wszystkie Dzieła Oskara Kolberga na temat Księstwa Poznańskiego, mając nadzieję, że ich lektura zaowocuje w przyszłości pięknymi scenicznymi prezentacjami.


Młodej parze życzymy samych wspaniałych dni i dalszego zapału do pracy na rzecz polskiej kultury.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: