18 / 05 / 10

WIELKOPOLANIE NA BAŁKANACH
GALERIA

W dniach 5-14 maja 2010 Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie po raz kolejny uczestniczył w międzynarodowym festiwalu folklorystycznym. Tym razem wraz z grupami z Chorwacji, Grecji, Włoch, Kosowa, Bułgarii, Słowacji i Macedonii był jednym z gości „Aulona International Folk Festival” w mieście Vlore w Albanii.

WIELKOPOLANIE NA BAŁKANACHSwoją podróż Wielkopolanie rozpoczęli 5 maja. Po kilkunastogodzinnej podróży zespół dotarł na nocleg w Belgradzie. Pomimo deszczowej pogody zespół odświeżony i zadowolony wyruszył w dalszą podróż. Malowniczą trasą przebiegającą krętymi ścieżkami gór Czarnogóry i Serbii Wielkopolanie dotarli na wybrzeże Adriatyku. Mimo bardzo później pory gospodarze przywitali grupę przepyszną albańską kolacją.

Po nocnych przygotowaniach, 8 maja grupa rozpoczęła swoje uczestnictwo w festiwalu paradą i koncertem inaugurującym sezon turystyczny 2010. Odbył się on na scenie kurortu „New Beach” we Vlore . Zespół zaprezentował lirycznego kujawiaka i pełnego temperamentu oberka. Owacje publiczności były równie gorące jak wszechobecny żar albańskiego słońca. Tego dnia wraz ze wszystkimi zespołami, Wielkopolanie uczestniczyli w kolejnej paradzie i oficjalnej prezentacji zespołów na scenie pod „Flamutari” Stadium. Na koniec dnia wszystkie zespoły spotkały się ponownie na kolacji i zabawie integracyjnej, gdzie wszyscy mieli okazje poznać albańskie tańce. WIELKOPOLANIE NA BAŁKANACH

W kolejnych dniach zespół zaprezentował się w licznych paradach, a także koncertach, które odbyły się między innymi na scenach w Orikumii, Vlore, teatrze „Petro Marko” oraz bulwarze „Ismail Quemali”. Koncertom, na których zespół prezentował tańce i przyśpiewki z regionu Śląska, Beskidu i Krakowa, zawsze towarzyszyła niezmiennie entuzjastyczna publiczność. Pomimo napiętego grafiku i wielu występów, zespołowi udało się wygospodarować czas na relaks i wypoczynek nad brzegiem morza.

Delegacja Zespołu uczestniczyła także w oficjalnym spotkaniu z burmistrzem miasta Vlore, gdzie Zespół miał szansę wymienić się upominkami .

Na zakończenie festiwalu odbył się występ finałowy i zarazem pożegnalny koncert wszystkich zespołów. Kilkukrotnie gasnące światło podczas występu Wielkopolan nie zgasiło energii zespołu,WIELKOPOLANIE NA BAŁKANACH ani zapału wiwatującej publiczności. Po wspólnej kolacji odbyło się oficjalne zakończenie festiwalu. Przemowom i podziękowaniom organizatorów towarzyszyła wymiana podarunków i dyplomów. Akcentem kończącym festiwal były fajerwerki, wykonana na żywo albańska pieśń oraz wspólnie zatańczony do niej taniec.

Podczas wyjazdu tradycyjnie odbył się chrzest nowych członków zespołu, będących po raz pierwszy na zagranicznym wyjeździe Wielkopolan. Ilość czasu wolnego w Albanii pozwoliła na zrealizowanie tylko części zaplanowanych zadań. Otrzęsiny zakończyły się w drodze powrotnej, podczas pobytu w Belgradzie.

 

WIELKOPOLANIE NA BAŁKANACHAlbania to kraj leżący nad Morzem Adriatyckim. W głównej mierze jest krajem górzystym i jedynie niewielki procent kraju zajmują niziny położone nad Morzem Adriatyckim oraz doliny większych rzek. Dla przeciętnego mieszkańca Europy Albania jest krajem trochę dziwnym, w pewnym sensie nawet egzotycznym. Albańczycy to bardzo mili ludzie, którzy są pozytywnie nastawieni do turystów oraz chętnie służą im pomocą. Jest to naród bardzo ściśle przywiązany do swojej kultury (chociażby dlatego iż można spotkać ludzi na codzień chodzących w strojach ludowych), który kultywuje i podtrzymuje rodzinne i narodowe tradycje.

OP

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: