21 / 02 / 22

Wielkopolanie edukują

Tegoroczny miesiąc luty mija pod egidą nieprzewidywalnej pogody, aczkolwiek tancerze Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” niestrudzenie działali by chłodne poranki i wietrzne popołudnia zmienić na lepsze. Po raz kolejny odwiedzili szkoły i centra edukacyjne dla uczniów, m.in. w Bojanowie, Golinie Wielkiej, Gościejewicach, Poniecu i innych wielkopolskich miejscowościach.

Podczas koncertów dla szkół i przedszkoli ukazali piękno tańców narodowych. Autentyczne stroje, kroki i figury taneczne charakterystyczne dla poszczególnych regionów oraz niepowtarzalna muzyka wzbudzały zachwyt od najmłodszych do najstarszych uczestników koncertu. Dzieci i młodzież mieli okazję nie tylko oglądać stroje, tańce i śpiewy ale mogli również zatańczyć i pobawić się wraz z tancerzami. Artyści przeprowadzili wiele zajęć edukacyjnych obejmujących zagadnienia kultury narodowej – omówili szczegóły strojów, opisali technikę i kroki poszczególnych tańców. Dzięki takim działaniom, nieoczywiste i niezrozumiałe pojęcia stały się bliższe, a porywiste mazury, skoczne krakowiaki, subtelne kujawiaki i radosne oberki dały się poznać kolejnym pokoleniom młodzieży.

Edukacyjne koncerty szkolne to pomysł na umożliwienie kontaktu z kulturą i sztuką młodej i najmłodszej publiczności. „Wielkopolanie” od wielu lat wyjeżdżają w trasy koncertowe, aby wychowywać dzieci i młodzież pośród wartości kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem tańca i muzyki ludowej. Koncert te są uzupełnienie szkolnych programów związanych z szeroko rozumianą kulturą.

PZ

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: