12 / 11 / 07

"WIELKOPOLANIE” DLA UCZNIÓW

 wielkopolanie” dla uczniÓwLeszno, Bojanowo, Poznań, Tarnowo, Kościan, Przeźmierowo i wiele wiele innych miast odwiedzili tancerze i muzycy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” podczas jesiennej trasy. Od 12-23 listopada zespół na zaproszenie Fundacji „Pro Musica” prezentował tańce i przyśpiewki swojego regionu. Ponad 1200 dzieci zapoznało się z podregionem szamotulskim, biskupiańskim, lubuskim i tańcami Bambrów Poznańskich. Tancerze prezentowali stroje z czterech podregionów oraz najbardziej charakterystyczne tańce takie jak: wiwaty, przodki, chodzone czy oberki w charakterystycznych strojach ludowych. Dzieciom najbardziej podobał się strój Bamberki. W wielkim skupieniu słuchano zasad tworzenia i szycia poszczególnych elementów kostiumów i ich utrzymywania w należytej czystości, tak niezrozumiałego dla współczesnych maluchów. Muzyce zespołu zaprezentowali również dudy wielkopolskie, niezwykle głośny (jak mówili najmłodsi) instrument. Jednakże dzieci z wielka chęcią słuchały zasady budowy i gry na tym instrumencie. Co niektórzy próbowali również swoich sił i starali się grać na dudach.
 wielkopolanie” dla uczniÓwZespół podczas całej trasy spotkał się z dużym uznaniem i cieszy ich fakt, iż to co robią podoba się również tym najmłodszym.

Obecnie zespół przygotowuje świąteczny program kolęd i pastorałek, którego prezentować będą w grudniu i styczniu 2008 r., a także program związany z tegorocznymi podróżami artystycznymi, którego zaprezentują na balu karnawałowym 18 stycznia 2008 r. w Hotelu Polonez w Poznaniu.

PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: