15 / 02 / 05

WIELKA BIESIADA FOLKLORU

W piątek 14 stycznia 2004 r. w Gospodzie Familijnej odbyła się Wielka Biesiada Folkloru czyli XXI Bal Karnawałowy Zespołu Folklorystycznego “Cepelia-Poznań”
Jak co roku Zespół Folklorystyczny “Cepelia-Poznań” zorganizował bal karnawałowy dla przyjaciół i znajomych zespołu. Swojski jadło (wiejski chleb, smalec ze skwarkami, ogóry i kaszanki) i specjalnie przygotowana scenografia wprowadziły uczestników w sielski klimat dawnych czasów. Na sali balowej pojawiły się kramy odpustowe, wiejska zagroda, stoły i ławy biesiadne.
Dla ponad 250 zgromadzonych gości przygotowano liczne atrakcje takie jak: doroczna loteria fantowa, w której można było wygrać cenne nagrody oraz wystawę z zeszłorocznej wyprawy do Nepalu.
Zespół zaprezentował swój kunszt artystyczny w trzech odsłonach. Na początku, aby tradycji stało się zadość, zabrzmiał dostojny polonez, do którego wkrótce dołączyli także goście tłumnie zapełniając parkiet.
Ledwo wszyscy zdążyli ochłonąć po pierwszych wrażeniach, a już pojawili się weseli “Rzeszowianie” i “Ślązacy”, którzy barwnymi strojami i pięknym tańcem zachwycili publiczność.
Ostatni i chyba najbardziej spektakularny, okazał się pokaz tańców górali spiskich. Wszyscy zerwali się ze swoich miejsc przy stołach, aby podziwiać wdzięk i urodę dziewcząt oraz popisy chłopców, a błyskom fleszy nie było końca.
Po części oficjalnej przyszedł czas na ludowe przyśpiewki. Wszyscy goście przy muzyce “na żywo” mogli pośpiewać najbardziej znane piosenki biesiadne.
Bal trwał do białego rana, kiedy to wszyscy pełni wrażeń i emocji udali się do swoich domów.
“Szkoda, że następny karnawał dopiero za rok …” mówili wychodzący goście.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: