21 / 10 / 24

Warsztaty dla instruktorów

uczestnicy warsztatów na wspólnym zdjęciu

Od 12 do13 października 2024 r. Dział Animacji Folkloru Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zorganizował warsztaty dla instruktorów

„Folklor ziemi lubelskiej oraz rytmika”. Ponad 50 instruktorów, choreografów, pasjonatów z całej Polski zgłębiało swą wiedzę regionalną jak również z zakresu rytmiki w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie.

Zajęcia z zakresu folkloru lubelskiego prowadził Ernet Szymański choreograf, zastępca dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca “Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Związany z zespołem, jako tancerz od 1998 r. Aktualnie w prowadzi I i II reprezentację Zespołu oraz grupy dziecięco-młodzieżowe. Ukończył Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny w Mazowieckim Instytucie Kultury i Sztuki w Warszawie z oceną celującą, uzyskując dyplom instruktora tańca w specjalności taniec ludowy. Prowadził warsztaty z tańca ludowego m.in w Chinach, Francji, Paragwaju, Meksyku czy Argentynie.

Zajęcia z rytmiki prowadzone były przez Marlene Pietrzak- Burandt absolwentkę Akademii Muzycznej im. I. J, Paderewskiego w Poznaniu w specjalności rytmika. Pracuje w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. jako nauczyciel rytmiki, techniki ruchu oraz metodyki. Autorka wielu choreografii muzyki pokazywanych w Polsce i za granicą. Od wielu lat prowadzi zajęcia rytmiki w poznańskich przedszkolach. Uczestniczyła w wielu warsztatach i kursach, m.in. w Międzynarodowym Kongresie Rytmiki w Genewie w Instytucie E. Jaques- Dalcroze’a.  Współpracuje z Towarzystwem Feliksa Nowowiejskiego, prowadząc zajęcia dla dzieci pt. „Muzyczne warsztaty u mistrza Feliksa” . Prowadziła warsztaty rytmiczne dla instruktorów tańca ludowego. Jest aktywnym członkiem Zespołu Plastyki Ruchu działającym przy CK Zamek w Poznaniu. Jest ekspertem Centrum Edukacji artystycznej w specjalności rytmika.

Ponad 20 godzin zajęć pozwoliło uczestnikom nie tylko zgłębić tajniki taneczne, ale także zapoznać się z tradycjami stroju, zwyczajami i obrzędami lubelskimi, rozpoznawać rytm i melodię, reagować na zmianę tempa, dynamiki czy wysokości dźwięków.

Warsztaty to również okazja do spotkania się, wymiany doświadczeń, poznania zasad funkcjonowania ośrodków kultury i oświaty w całej Polsce. To również nawiązanie kontaktów i wspierania się w swoich działaniach na rzecz kultury tradycyjnej.

PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: